Uczeń 2007 kosztował 560 zł

Najnowsze

TVN24Wydatki szkolne to niemały wydatek dla rodziców

Średnio 558 zł musieli wydać w tym roku rodzice dziecka idącego do szkoły, aby zapewnić mu wszystko, co potrzebne - wynika z sondażu CBOS. Prawie połowę tej kwoty trzeba było wydać na same podręczniki.

Statystyczna rodzina w Polsce przeznaczyła 832 zł. na wydatki związane z wysłaniem dzieci do szkoły. Było to o cztery proc. więcej niż przed rokiem. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 558 zł, czyli o dziewięć proc. więcej niż w roku 2006.

Jak wynika z sondażu, na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego składa się przede wszystkim koszt podręczników (47 proc. ogólnych kwot), ubrań (29 proc.) i przyborów szkolnych (21 proc.).

O ile wydatki na podręczniki w przeliczeniu na jedno dziecko wzrosły o 10 proc. w stosunku do tych w ubiegłym roku i wyniosły ok. 260 zł, o tyle na ubrania rodzice wydali tyle samo, co w 2006 roku - średnio 163 zł na jedno dziecko. Najbardziej zwiększyły się wydatki na przybory szkolne. Wyniosły one średnio 119 zł (o 12 proc. więcej niż rok temu).

Coraz więcej rodziców zapewnia swoim dzieciom dodatkowe zajęcia. W tym roku robi to 40 proc. rodziców (o cztery proc. więcej niż w roku ubiegłym. Wydają na to też coraz więcej pieniędzy - miesięcznie średnio 239 zł (o 43 proc. więcej niż przed rokiem). Wydatki na ten cel należą do najwyższych w ostatnich jedenastu latach.

Rodzice, podobnie jak we wcześniejszych latach, najczęściej opłacają swoim dzieciom dodatkową naukę języków obcych (28 proc.), zajęcia sportowe (16 proc.), korepetycje, kursy przygotowawcze (11 proc., od ubiegłego roku wzrost o pięć proc.), zajęcia artystyczne (10 proc.), a najrzadziej kursy informatyczne lub inne zajęcia (po dwa proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10 – 14 października 2007 roku, na reprezentatywnej próbie losowej 1385 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24