Ubranka dla niemowląt będą droższe?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24VAT na ubranka i obuwie dla dzieci może wynosić 22 proc.

Komisja Europejska nakazała Polsce podwyższyć VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce z 7 do 22 proc. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało o ewentualnej podwyżce.

- Decyzja co do dalszych działań w sprawie stosowania obniżonej stawki względem ubranek dla maluchów zostanie podjęta po przeanalizowaniu argumentów prawnych zgłoszonych przez Komisję - poinformował rzecznik resortu Jakub Lutyk. Zaznaczył, że ewentualna niezgodność stanowiska resortu z tym Komisji Europejskiej nie oznacza skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Państwo członkowskie ma prawo przedstawić swoje argumenty na zarzuty Komisji, a ta, po zapoznaniu się ze stanowiskiem danego państwa decyduje, czy sprawę skierować do Trybunału.

Komisja nakazuje

W czwartek Komisja Europejska nakazała Polsce podwyższenie do 22 proc. stawki VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce. Zdaniem KE, Polska niezgodnie z unijnym prawem stosuje obniżoną stawkę w wysokości 7 proc.

To już drugi list KE w tej sprawie. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, obniżoną stawkę VAT można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług. A ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują na odpowiednich wykazach. - W związku z powyższym, stosując w tych przypadkach obniżoną stawkę VAT Polska narusza prawo UE - podkreśla KE w komunikacie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24