Ubezpieczyciele idą na rekord

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ubezpieczyciele liczą zyski

Zanosi się na rekordowy dla sektora ubezpieczeniowego rok pod względem wyników finansowych. Już po III kwartale jego łączne zyski wyniosły około 5,85 mld zł – wynika z szacunków "Dziennika Gazety Prawnej" na podstawie danych monitorującej rynek firmy Ogma. To zaledwie o 100 mln zł mniej, niż wyniósł ubiegłoroczny zarobek branży.

Jak podkreśla "DzGP", tak dobre wyniki to głównie efekt wzrostów na giełdzie, które rozpoczęły się w lutym. Pozwoliło to towarzystwom osiągać wyższe zyski na lokowaniu składek. Towarzystwa życiowe mają też lepsze wyniki techniczne, które pokazują zarobki ubezpieczycieli ze sprzedaży polis. Gorzej z zyskami w sektorze majątkowym. Są one o wiele niższe niż rok temu, gdyż wiele towarzystw dokłada do sprzedaży ubezpieczeń, szczególnie OC komunikacyjnego.

Na obraz branży najbardziej wpływają rezultaty grupy PZU, która w tym roku wykazała 4,7 mld zł zysku. Ten wynik to skutek uwzględnienia w wynikach spółki majątkowej gigantycznej dywidendy z siostrzanej spółki życiowej. Gdyby pominąć ten zastrzyk, zyski spółki majątkowej spadłyby do 0,98 mld zł (z 2,4 mld zł). Oznacza to, że dywidenda PZU Życie zafałszowuje nie tylko obraz całego rynku, ale też rezultaty samego PZU - pisze "DzGP".

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24