Ubezpieczenie długu Polski tańsze niż Francji

Najnowsze

Aktualizacja:

Ceny polskich CDS-ów, czyli ubezpieczenia polskich papierów skarbowych od niewypłacalności Polski w horyzoncie pięcio- i dziesięcioletnim, po raz pierwszy w historii spadły poniżej kosztów ubezpieczenia papierów skarbowych Francji - poinformował Jacek Rostowski.

Zdaniem ministra finansów to rzecz niezwykła. Rostowski podczas środowej konferencji prasowej wyjaśnił, że spadek nastąpił we wtorek. - To oczywiście może się w najbliższych godzinach i dniach zmienić, ale uważam, że to bardzo ważny sygnał - powiedział. Dodał, że niższy koszt CDS-ów oznacza niższą rentowność papierów skarbowych i wyższe ceny naszych obligacji.

- To wszystko stanowi jeden obraz, w którym widzimy, że wiarygodność gospodarki polskiej i finansów publicznych Polski powoli, stopniowo się poprawia - zaznaczył Rostowski.

Pewne pożyczki

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że rentowności polskich papierów pięcioletnich i dwuletnich są najniższe od 6 lat (oznacza to, że w ocenie rynków maleje prawdopodobieństwo niewypłacalności Warszawy). Radziwiłł zaznaczył też, że resort dzięki środowej aukcji obligacji sfinansował już 47 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a do końca miesiąca sfinansowane może być 50 procent.

Na początku tygodnia agencja ratingowa Moody's podwyższyła do najwyższego z możliwych poziomów ocenę Polski, jeśli chodzi o możliwość spłaty pożyczek zaciąganych na krótki czas.

Źródło: PAP, tvn24.pl