U lekarza wciąż bez kwitka

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKasa fiskalna nie dla lekarzy

Lekarze nadal będą zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Tak przynajmniej zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. Dokument trafił teraz do uzgodnień międzyresortowych.

Jak podkreśla rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk, takie rozporządzenie wydawane jest co pół roku. Poprzednie, ze stycznia 2008 r., przewiduje zwolnienie lekarzy mających prywatną praktykę z tego obowiązku do końca czerwca. Obecnie przygotowany dokument przedłuża to zwolnienie do końca roku.

Zgodnie z ustawą o VAT, każda działalność, która polega na świadczeniu usług bądź sprzedaży towarów osobom fizycznym, powinna być objęta ewidencją kasową. Ustawa dopuszcza jednak zwolnienie niektórych grup zawodowych w drodze rozporządzenia ministra finansów.

Lutyk zaznaczył, że dyskusja nt. posiadania kas fiskalnych przez lekarzy i prawników trwa już kilka lat i nie wiadomo, czy zwolnienie będzie przedłużone na kolejny okres. Dodał, że usługi medyczne są zwolnione z VAT, a jeżeli chodzi o podatek dochodowy, większość lekarzy płaci ryczałt. Zdaniem rzecznika resortu finansów wprowadzenie kas dla lekarzy przydałoby się nie tyle fiskusowi, co ministerstwu zdrowia, "by miało wiedzę o zdarzeniach gospodarczych".

Rozporządzenie zostanie prawdopodobnie podpisane pod koniec czerwca.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu