Tysiące Amerykanów znalazły pracę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW USA nową pracę znalazło 750 tysięcy dotychczasowych bezrobotnych

Tym razem dobre dane z USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 10 tysięcy - poinformował w czwartek amerykański Departament Pracy. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych będzie wynosić 525 tysięcy - o dziesięć tysięcy więcej niż pokazały dane. Spadła też liczba osób, które dotychczas były bez pracy.

Nowych bezrobotnych jest mniej niż w ubiegłym tygodniu - liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 514 tysięcy. Średnia czterotygodniowa spadła więc do 531.500 z 540.500.

Mniej zasiłków

Co więcej, liczba bezrobotnych, którzy do tej pory pobierali zasiłek, spadła o 75 tysięcy. Osób, które kontynuują pobieranie zasiłków było w tygodniu, który skończył się 3 października, jest 5,992 mln - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 6 mln osób.

Bazowy większy niż przewidywano

Dobre dane Departament Pracy podał także w przypadku cen konsumpcyjnych. Indeks CPI (consumer price index) wzrósł we wrześniu o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4 procent. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła jednak 0,2 proc. wobec 0,1 proc. przed miesiącem.

To więcej, niż spodziewali się analitycy. Według przewidywań, wskaźnik CPI we wrześniu miał wzrosnąć o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, a CPI bazowy miał wynieść 0,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca.

Rok do roku ceny konsumpcyjne we wrześniu spadły o 1,3 proc., a inflacja bazowa wyniosła 1,5 proc. Tu spodziewano się odpowiednio spadku o 1,4 proc. i wzrostu o 1,4 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu