Tysiąc na wakacje w Polsce, dwa za granicą

Najnowsze

sxc.hu/Stella LeviPolacy szykują się na wakacje

- Na wakacje w Polsce większość z nas wyda do tysiąca złotych na osobę. Na wyjazd zagraniczny przeznaczymy dwa razy więcej - wynika z przeprowadzonej wśród internautów ankiety portalu Money.pl.

Według Money.pl. 39 proc. Polaków spędzi wakacje w kraju, a 34 proc. za granicą. Z ankiety wynika, że większość z nas woli zorganizować sobie urlop na własną rękę. Rzadziej niż w zeszłym roku decydujemy się na ofertę biura podróży. Podróżując po kraju zdecydujemy się głównie na własne cztery kółka. Na wyjazdy zagraniczne odlecimy przeważnie samolotem.

Wakacyjna mapa Kowalskiego

Ponad dwie trzecie badanych, którzy planują urlop w Polsce, spędzi go nad Bałtykiem lub jeziorem. Zdecydowana mniejszość zdecyduje się na górskie wędrówki czy odwiedzenie innych miast. Urlopowego wyjazdu nie planuje 28 proc. badanych. Blisko jedna piąta, pozostająca w wakacje w kraju, ma zamiar wykorzystać wolny czas na remont mieszkania, naukę, dodatkową pracę lub odwiedziny u rodziny. Trzy proc. zamiast odpoczynku zamierza pracować za granicą.

W przypadku wyjazdu za granicę, 14 proc. Polaków wybierze Chorwację, 10 proc. - Hiszpanię, a po dziewięć proc. Włochy i Grecję. Po siedem proc. badanych zamierza spędzić wakacje w Turcji lub Egipcie. Od dwóch do pięciu proc. respondentów zamierza pojechać do Bułgarii, Francji, Tunezji, Portugalii, Wielkiej Brytanii lub krajów skandynawskich.

Badanie przeprowadzono od 16-19 czerwca. Wzięło w nim udział 5 tys. 400 użytkowników portalu.

Mimo kryzysu, wydamy więcej?

Ankieta pokazuje, że mimo niepewnej sytuacji gospodarczej wydamy na wakacje więcej niż rok temu. Z przeprowadzonego w sierpniu 2008 roku sondażu GfK Polonia dla "Rz" wynika, że wtedy większość z nas wydała na wypoczynek średnio 750 zł (bez podziału na kraj i zagranicę). Wtedy też na wyjazd urlopowy pozwoliło sobie zaledwie 28 proc. Polaków.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/Stella Levi