Tylko Londyn wyprzedza Warszawę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Na GPW duży ruch od początku roku

W I kwartale Londyn powrócił na szczyt europejskiej tabeli IPO, czyli debiutów giełdowych i pomógł Europie wyprzedzić Stany Zjednoczone - wynika z zestawienia PricewaterhouseCoopers. Druga jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

W pierwszym kwartale 2010 roku GPW w Warszawie była drugim po Londynie rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz ósmym pod względem wartości pierwszych ofert publicznych.

W okresie od stycznia do marca 2010 r. na warszawskim parkiecie zadebiutowało 15 spółek. Oznacza to nieznaczny spadek w stosunku do czwartego kwartału 2009 r., kiedy to odnotowano 16 debiutów, ale jednocześnie znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to miało miejsce jedynie sześć IPO.

Łączna wartość ofert przeprowadzonych na giełdzie w Warszawie w pierwszym kwartale 2010 r. wyniosła 32 mln euro i stanowiła zaledwie 0,7 proc. wartości wszystkich IPO odnotowanych w tym czasie na najważniejszych giełdach europejskich. W Londynie zadebiutowało w tym czasie 20 spółek.

Będzie jeszcze lepiej?

Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PricewaterhouseCoopers, zaznacza, że statystyki z lat ubiegłych wskazują, że aktywność na rynku IPO jest zazwyczaj najniższa w pierwszym kwartale roku.

- Dlatego też podobna liczba debiutów na warszawskiej giełdzie jak w czwartym kwartale roku ubiegłego jest kolejnym wyraźnym sygnałem poprawy sytuacji na rynku, a wyraźny wzrost aktywności w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego może napawać optymizmem w stosunku do nadchodzących miesięcy. Tym bardziej, że coraz więcej spółek deklaruje podjęcie działań zmierzających do debiutu giełdowego, co w wielu przypadkach oznacza powrót do planów odłożonych w czasie ze względu na wybuch globalnego kryzysu finansowego - powiedział ekspert.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24