Najnowsze

Tyle zapłacimy na autostradzie do Niemiec

Najnowsze

 
TVN24Ile za jazdę po A2?

20 groszy za kilometr dla samochodów osobowych i motocyklistów, 46 groszy dla aut ciężarowych i ponadnormatywnych - takie mają być stawki za przejazd autostradą A2 z Nowego Tomyśla do Świecka, twierdzi "Puls Biznesu".

Opłaty na liczącym 105 km odcinku tej drogi mają być pobierane od 21 maja. Zarządza nim Autostrada Wielkopolska (AWSA), spółka z grupy Jana Kulczyka, ale stawki ustala minister transportu, bo droga została wykonana w modelu publiczno-prywatnego partnerstwa.

Według rzeczniczki AWSA Zofii Kwiatkowskiej resort ogłosi stawki 4 maja. "PB" udało się poznać je wcześniej.

Przewoźnicy, z którymi rozmawiała gazeta, najbardziej krytykują fakt, że na 350-kilometrowej autostradzie napotkają aż trzy systemy poboru opłat i domagają się ujednolicenia stawek. Teraz kierowca ciężarówki wjeżdżający na autostradę w Świecku zapłaci 46 gr za km brutto. W Nowym Tomyślu trafi na bramkę, która wprowadzi go na autostradę za cenę ponad 1,2 zł za km brutto. Dojedzie nią do Konina, gdzie zaczyna obowiązywać system automatycznego poboru opłat viaToll. Tam stawki są bez VAT, ale zależą od emisyjności auta - zauważa "PB".

Źródło: PAP, "Puls biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości