Twórcy chcą rozwiązania mediowego klinczu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Jak rozwiązać problem TVP?

Twórcy apelują do marszałków Sejmu i Senatu o jak najszybsze rozpatrzenie w parlamencie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku. Rozpatrzenie planowane jest dopiero na przełomie sierpnia i września. Twórcy podkreślają natomiast, że odrzucenie sprawozdania jest wielce prawdopodobne - a to umożliwi niezwłoczne odwołanie obecnego zarządu TVP.

W liście, opublikowanym na łamach największych gazet, przedstawiciele organizacji twórczych przypominają, że sprawozdanie czeka na rozpatrzenie od trzech miesięcy. - Z licznych wypowiedzi liderów rządzącej koalicji wynika, że większość parlamentarna zamierza wstrzymać się z rozpatrzeniem sprawozdania aż do wejścia w życie nowej ustawy medialnej - napisano w liście.

Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana na skutek odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzuciły Sejm i Senat, przyjął je natomiast prezydent. W tym roku rozwiązanie KRRiT wskutek nieprzyjęcia sprawozdania jest jednak prawdopodobne. W marcu za takim scenariuszem opowiedzieli się przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.

Prace w toku

Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej, że doroczne sprawozdanie z działalności KRRiT zostanie rozpatrzone przez Sejm po wakacjach parlamentarnych, na przełomie sierpnia i września. - Parę dni temu druk został oznaczony odpowiednim numerem i jest przygotowany do debaty. Przewiduję, że nastąpi to po posiedzeniu akcjonariuszy zwoływanym przez ministra skarbu, na pierwszym posiedzeniu po przerwie wakacyjnej, czyli na przełomie sierpnia i września - powiedział Komorowski dziennikarzom.

Jak ocenił, fakt, że sprawozdanie KRRiT czeka trzy miesiące na rozpatrzenie to standardowa procedura, a "każde odwlekanie lub przyspieszanie w sposób nieuzasadniony postawi pytanie, komu na tym zależy".

Z kolei marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że senacka komisja kultury i środków przekazu rozpatrzyła już sprawozdanie KRRiT za 2008 rok, rekomendując senatorom jednocześnie odrzucenie sprawozdania. Pytany, kiedy Senat rozpatrzy sprawozdanie odpowiedział, że nie wcześniej niż w sierpniu.

Powtórka z rozrywki

Nie jest to pierwszy apel twórców o szybkie rozpatrzenie i zarazem odrzucenie sprawozdania KRRiT. Organizacje twórców wnoszą o to od kilku miesięcy. Sprawozdanie KRRiT czeka bowiem na rozpatrzenie przez parlament od początku kwietnia. Jak dotąd, sprawozdanie rozpatrzyła jedynie senacka komisja kultury, która rekomenduje jego odrzucenie. Zgodnie z ustawą o rtv, gdyby sprawozdania odrzuciły Sejm i Senat, wtedy kadencja Rady wygasa po dwóch tygodniach, chyba, że nie potwierdzi tego prezydent.

Pod listem podpisali się pod nim m.in. prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Jerzy Biernat, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, prezydent Polskiej Akademii Filmowej Agnieszka Holland, prezes Polskiej Rady Muzycznej Krzysztof Knittel, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz, honorowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Andrzej Wajda, przewodniczący Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych Krzysztof Zanussi.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24