Twórca "Wiedźmina" zarobił prawie 15 mln. Obiecuje też nową grę online

CD Projekt REDWiedzmin 3.jpg

W 2013 roku twórca kultowej już gry "Wiedźmin" zanotował 142,2 mln zł przychodów oraz 14,9 mln zł zysku netto - poinformowała spółka w sprawozdaniu za 2013 roku. Dodatkowo firma podała, że spodziewa się wyższej niż w przypadku poprzedniej części marży brutto na sprzedaży gry Wiedźmin 3 oraz że w tym roku planuje premierę gry online przeznaczonej na tablety i smartfony.

Skonsolidowane przychody CD Projekt w 2013 r. wyniosły 142,2 mln zł. W segmencie dystrybucji i działalności wydawniczej w Polsce sprzedaż wyniosła 61,2 mln zł, produkcji gier 22,3 mln zł, globalnej cyfrowej dystrybucji gier 57,6 mln zł. Pozostałe segmenty przyniosły spółce 1 mln zł przychodów.

EBITDA grupy CD Projekt za 2013 r. wyniosła 18,01 mln zł., a skonsolidowany zysk netto przypisany podmiotowi dominującemu sięgnął 14,9 mln zł.

- W zeszłym roku udowodniliśmy, że nawet bez premiery zarabiamy pieniądze. Dzięki temu produkujemy Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka 2077 a także realizujemy kilka mniejszych projektów praktycznie bez wykorzystania zewnętrznego finansowania - powiedział cytowany w komunikacie Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

7 milionów

Spółka poinformowała też, że planuje na 2014 r. premierę gry online przeznaczonej na tablety i smartfony, a prace nad produktem trwają od kilkunastu miesięcy we współpracy z partnerem zewnętrznym. Sprzedaż obu części gry Wiedźmin przekroczyła 7 mln egzemplarzy.

"Od kilkunastu miesięcy wraz z zewnętrznym partnerem pracowaliśmy nad jeszcze jednym, nie ogłoszonym dotychczas projektem, którego premierę planujemy w tym roku. Jest to multiplatformowa gra mobilna, wykorzystująca zaawansowane możliwości technologiczne tabletów i smartfonów. Tym samym wkraczamy na zupełnie nowe dla nas terytoria pod kątem rozgrywki i modelu biznesowego realizując nasze strategiczne założenia wejścia na rynek gier mobilnych" - napisano w sprawozdaniu zarządu.

Dodano, że będzie to produkt do rozgrywki sieciowej. "W ciągu pięciu lat od debiutu serii o Wiedźminie obie jej części sprzedały się na całym świecie w ponad 7 mln egzemplarzy" - napisano.

Marża i zysk

CD Projekt spodziewa się też wyższej marży brutto na sprzedaży gry Wiedźmin 3, niż na poprzedniej części. Z kolei jedyną nowością jaką firma wprowadzi na rynek w pierwszym półroczu 2014 r. będzie komiks o Wiedźminie. W sierpniu ma też zadebiutować gra planszowa, a w drugiej połowie roku planowana jest multiplatformowa gra mobilna. Premiera Wiedźmina III miała mieć miejsce w drugiej połowie 2014 r., ale niedawno została przełożona na luty 2015 r.

Przesunięcie premiery będzie miało istotny wpływ na wyniki grupy w 2014 r., gdyż oznacza to, że spółka wprowadzi na rynek w bieżącym roku tylko kilka mniejszych projektów.

W sierpniu spółka wprowadzi na rynek planszową grę o Wiedźminie, w cenie około 60 USD, a także jej wersję na tablety. W drugiej połowie roku ma także pojawić się multiplatformowa gra mobilna, której produkcją zajmuje się zewnętrzne studio.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CD Projekt RED

Pozostałe wiadomości