Twoje konto na Gmailu zostało zhakowane? Miej pretensje do swoich znajomych

Najnowsze

ShutterstockGoogle w raporcie wskazuje m.in. jak bronić się przez hakerami

Jeśli twoje konto na Gmailu zostało zhakowane, możesz mieć pretensje do swoich znajomych - pisze CNN Money. Dlaczego? Według najnowszego badania opublikowanego przez Google, jeśli ktoś z twoich znajomych został zaatakowany przez hakerów, prawdopodobieństwo ataku na twoje konto wzrasta 36 razy.

Serwis zauważa, że każdego dnia łupem internetowych złodziei pada dziewięć na milion kont. Ale złodzieje są wyjątkowo skuteczni, poprzez pocztę e-mail potrafią uzyskać informacji np. o koncie bankowym.

Zdaniem CNN Money hakerzy pochodzą głównie z takich krajów jak: Chiny, Wybrzeże Kości Słoniowej, Malezja, Nigeria i RPA. Atakują jednak ludzi na całym świecie.

Google potrafi dobrze zabezpieczyć się przed takimi atakami i w trybie awaryjnym odzyskać konto.

Jak atakują?

Google w raporcie zwraca uwagę na to, jak zabezpieczyć swoje konto przed atakami. Jedną z metod, która posługują się oszuści jest wysyłanie wiadomości e-mail wyglądających jak oficjalne z prośbą o zalogowanie się. Link w wiadomości przekierowuje na stronę do złudzenia wyglądającą jak okno logowania Google. Nie jest nim jednak.

Wskazówka Google: nigdy nie wysyłaj mailem swojego hasła i loginu; zawsze sprawdzaj adres internetowy.

Hakerzy potrafią zablokować twoje konto nawet w pół godziny. Potem zmieniają hasło, aby zablokować ci dostęp. Warto zatem subskrybować alerty z konta na komórkę i tworzyć kopie zapasowe maili.

CNN Money zwraca uwagę, że skanowanie naszych wiadomości zajmuje hakerom chwilę. Szukają każdej informacji o kontach, naszym podpisie elektronicznym, loginów do kont na Amazonie lub PayPal. Warto zatem usunąć ze skrzynki wszelkie wrażliwe informacje.

Autor: mnkwoj / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock