Od piątku nowość dla ponad 20 milionów podatników. Minister: jesteśmy gotowi

Najnowsze

Czerwińska: jesteśmy gotowi na e-PITtvn24
wideo 2/5

Jesteśmy gotowi, by w piątek ponad 20 milionów podatników po wejściu na Portal Podatkowy podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

O północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl zostanie uruchomiona usługa Twój e-PIT.

TWÓJ E-PIT. WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ

Twój e-PIT

W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i/lub PIT-38. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, poprawić je, czy samodzielnie złożyć zeznanie. - To jest usługa przygotowana w ramach strategii trzy P: proste podatki, przyjazna administracja, przejrzysty system podatkowy - mówiła Czerwińska. - Od jutra zapraszam wszystkich podatników do tego, by z tej usługi, prosty przyjazny e-PIT skorzystać - dodała. Według niej nowy system "to bezpieczeństwo i pewność" w rozliczeniach podatkowych. Dzięki e-PIT podatki będą bowiem rozliczone "zawsze prawidłowo i zawsze na czas", bo to administracja skarbowa przejmie ciężar za zeznania podatkowe przygotowane przez system. Szybszy będzie też zwrot nadpłaconego podatku - zamiast 3 miesięcy maksymalnie 45 dni.

Logowanie do systemu

Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dostępne ma być także na wszelkich urządzeniach mobilnych, na przykład telefonach.

Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik uzyska dostęp do swojego zeznania. Zalogować się można także dzięki podpisowi kwalifikowanemu. W zeznaniu będzie ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wspierał w poprzednim zeznaniu. Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, będzie mógł to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, będzie musiał to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie będzie też można zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent, lub numer konta, na który fiskus ma przesłać zwrot podatku. Jeżeli jednak podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informacje o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na tę zapłatę 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Zeznanie papierowe

Jak informował wiceminister finansów Paweł Cybulski, płatnicy przesłali do KAS 35 mln dokumentów (PIT-8C, PIT-R, PIT40A, PIT-11A). Na ich podstawie KAS przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38. Pomagać w realizacji usługi, mówił Cybulski, mają konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej - w ramach infolinii KIS (z telefonu stacjonarnego 0801 055 055, z komórkowego 22 330 03 30) po wybraniu 6 uzyska się połączenie z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące e-PIT. Cybulski dodał, że w urzędach skarbowych będzie dodatkowo zainstalowanych 535 stanowisk komputerowych dla tych, którzy nie mają komputera lub dostępu do internetu, a chcieliby skorzystać z usługi. Ponadto w połowie marca resort przeprowadzi akcję promocyjną w galeriach handlowych. Dziennikarze pytali, co będzie w przypadku, gdy podatnik niezależnie od e-PIT prześle papierowe zeznanie, jak dotychczas, do urzędu skarbowego. Wówczas, jak przyznała Teresa Czerwińska, liczyć się będzie zeznanie papierowe, jeśli oczywiście będą się one różnić. Wtedy jednak także podatnik będzie odpowiadał za wszystkie ewentualne błędy w zeznaniu, natomiast w przypadku skorzystania z e-PIT-u - nie (chyba że sam zmodyfikuje elektroniczne zeznania i wprowadzi w ten sposób błędy). - To podatnik zawsze podejmuje ostateczną decyzję, w jakiej formie się rozlicza - powiedziała minister finansów. Podkreślała, że usługa plasuje Polskę w czołówce Europy, jeśli chodzi o prostotę i przejrzystość usług podatkowych. Zaznaczyła, że formuła e-PIT dla PIT-37 i PIT-38 to pierwszy krok, w przyszłym roku resort planuje udostępnić podobną usługę w odniesieniu do PIT-36, PIT-36L i PIT-28, dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Autor: mb/mmh / Źródło: PAP