Twitter stawia na muzykę. Chce kupić SoundCloud albo Spotify

Najnowsze


Twitter rozważa kupno muzycznej platformy społecznościowej SoundCloud. Serwis chciałby w ten sposób rozszerzyć działalność, dotyczącą dzielenia się utworami muzycznymi przez użytkowników.

Wartość SoundCloud jest szacowana na 700 mln dolarów. Jednak władze Twittera nie zaoferowały dotąd żadnej konkretnej kwoty.

Jest potencjał

SoundCloud to internetowa platforma dla osób, które tworzą muzykę. Portal działa od 2007 roku. Na jego stronach artyści prezentują własne utwory, które automatycznie są oceniane przez innych użytkowników. Na początku 2014 roku SoundCloud miał 40 mln zarejestrowanych użytkowników i ponad 200 mln aktywnych słuchaczy. Platforma zarabia głównie na dochodach z kont premium.

Twitter już wcześniej próbował inwestować w segment muzyczny tworząc aplikację Twitter Music. Jednak w marcu tego roku zamknął projekt ze względu na małe zainteresowanie użytkowników. Wcześniej media informowały również o tym, że Twitter rozważał kupno Spotify, czyli serwisu oferującego dostęp do utworów muzycznych i całym albumów za pomocą streamingu.

Trend branży

Pod koniec maja tego roku w segment muzyczny zainwestował również Apple. Amerykański gigant kupił za 3 mld dolarów firmę Beats Electronics, która zajmuje się produkcją słuchawek i świadczeniem usług streamingowych.

Choć Beats zarabiała głównie na słuchawkach, to Apple planuje skupić się na rozwoju usługi streamingu muzyki. W ten sposób będzie dystrybuował sprzedaż utworów muzycznych nie tylko przez iTunes Store, ale także bezpośrednio do charakterystycznych urządzeń Beats.

Autor: msz//gry/kwoj / Źródło: Reuters, Financial Times