Twitter chce zagościć na Wall Street. Ogłosił to w swoim stylu

Najnowsze


Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych - Twitter, postanowił ruszyć na giełdę. Firma ogłosiła to po swojemu, poprzez "tweet". Debiut Twittera na giełdzie jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego roku. Wartość firmy szacuje się na ponad 10 miliardów dolarów.

Informacja wydana przez firmę jest bardzo krótka, bowiem mieści się w pojedynczym"tweecie", tudzież "ćwierknięciu", czyli krótkiej wiadomości zamieszczonej w serwisie, zawierającej maksymalnie 140 znaków.

Oznajmiono jedynie, że do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd skierowano stosowne dokumenty niezbędne do wejścia na giełdę.

Dalszych detali, takich jak planowana wycena akcji i data rozpoczęcia emisji, nie podano. Pojawił się natomiast następny "tweet" o treści "No dobra, a teraz z powrotem do roboty".

Wejście po Facebooku

Wejście Twittera na giełdę jest wielce wyczekiwane. Firma jest u szczytu swej popularności i w 2013 spodziewany jest przychód na poziomie ponad pół miliarda dolarów. Wartość firmy jest wyceniana na ponad dziesięć miliardów dolarów.

- Twitter jest ostatnim dużym i mającym ugruntowaną pozycję rynkowym portalem społecznościowym, który jeszcze nie wszedł na giełdę. Zrobił to już Facebook i LinkedIn - powiedział Colin Gills, analityk z nowojorskiej firmy BGC Partners. Ekspert nie chciał spekulować, ile może kosztować akcja Twittera, ale jest przekonany, iż będą się cieszyć dużym zainteresowaniem, przynajmniej na początku.

Dozę ostrożności wśród inwestorów na pewno wywoła przykład Facebooka. Portal pojawił się na Wall Street w maju 2012 roku i po początkowym wielkim zainteresowaniu i wzroście ceny akcji, kurs załamał się. Dopiero po ponad roku kurs wrócił do poziomu wyjściowego.

Eksperci twierdzą, iż wejście na giełdę jest między innymi wyrazem tego, że Twitter ma apetyt na dalszy rozwój i wzrost. Do tego przydadzą się dodatkowe fundusze, które firma zdobędzie sprzedając akcje na Wall Street.

Autor: mk//kdj / Źródło: BBC News