TVP już nie sądzi się z ministrem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Siedziba TVP nie zostanie zastawiona

Telewizja Polska wycofuje sądowy pozew wobec ministra skarbu. W czerwcu telewizja zaskarżyła do sądu decyzję ministra, który odmówił zgody na obciążenie hipoteczne jej siedziby. Teraz zarząd TVP - w okrojonym składzie - zdecydowała się pozew wycofać.

Wycofanie pozwu przez TVP potwierdza rzecznik resortu skarbu. - To dobrze, że spółka należąca do Skarbu Państwa nie toczy już sporu z właścicielem - powiedział Maciej Wewiór.

Spór z ministrem - reprezentującym właściciela, czyli Skarb Państwa - dotyczył kredytu obrotowego do kwoty 150 mln zł, jaki chciała zaciągnąć telewizja. Zabezpieczeniem kredytu miało być hipoteczne obciążenie siedziby TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

Na to nie zgodził się resort skarbu, argumentując, że TVP nie wykazała, na co zostanie przeznaczony kredyt oraz z czego zostanie spłacony. - Musimy stać na straży interesu Skarbu Państwa i nie możemy zgodzić się na coś, co potencjalnie miałoby daleko idące negatywne skutki dla TVP S.A., jak np. utratę całej siedziby na rzecz wierzycieli - mówił wówczas rzecznik MSP Maciej Wewiór.

W opinii Telewizji Polskiej odmowa MSP pozbawiona była "podstaw merytorycznych". "Istnieje bowiem wiele dowodów na to, iż projekt restrukturyzacji wdrażany od kilku miesięcy przez Zarząd Spółki przynosi już wymierne efekty: po pięciu miesiącach funkcjonowania w 2010 r. TVP uzyskała wynik dodatni - zysk w wysokości blisko 5 mln złotych. Dla porównania - w analogicznym okresie 2009 r. (od 1 stycznia do 31 maja) wynik finansowy TVP zamykał się stratą aż 40.809 tys. złotych" - oświadczyła w czerwcu spółka.

O planach uruchomienia linii kredytowej oraz związanego z tym obciążenie hipoteki TVP zarząd mówił od początku roku. W marcu prezes TVP Romulad Orzeł informował senacką komisję kultury, że telewizja walczy o zachowanie płynności finansowej, w czym pomóc miałby właśnie kredyt obrotowy.

Decyzja o zakończeniu sporu w TVP zapadła już bez udziału Orła, który od końca sierpnia pozostaje zawieszony w obowiązkach. Wraz z nim rada nadzorcza zawiesiła także członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. W zarządzie TVP zasiadają obecnie: Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24