TVN24 przełamuje monopol prasy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24TVN24 trzecim najczęściej cytowanym medium

TVN24 po raz pierwszy w historii znalazła się na podium najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce - ogłosił wyniki majowego raportu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytut Monitorowania Mediów. Wśród portali najlepszy jest tvn24.pl.

- Historyczna zmiana na podium – TVN24 trzecim najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce - napisał w komunikacie prezentującym wyniki badań Instytut Monitorowania Mediów.

Brązowy medal w maju

Majowy raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” podaje, że po raz pierwszy w historii przeprowadzania badania, w pierwszej trójce znalazło się medium nie będące tytułem prasowym. Brązowym medalistą rankingu została stacja TVN24 (439 cytowania). O 38 punktów wyprzedziła "Dziennik Gazetę Prawną", który spadł tym samym na czwartą pozycję (401 cytowań).

tvn24.pl najwyżej z portali

W majowym rankingu wysoko uplasowało się też internetowe wydanie TVN24. Do informacji umieszczonych na portalu tvn24.pl inne media odnosiły się w sumie 73 razy. - To najlepszy wynik wśród badanych w maju portali - komentuje IMM. Tym samym tvn24.pl pokonał niekwestionowanego do tej pory lidera opiniotwórczości w internecie – onet.pl (66).

Liderem zestawienia, niezmiennie od września 2009, pozostaje dziennik "Rzeczpospolita". Majowy raport "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" wskazuje "Rzeczpospolitą", jako lidera rankingu z bardzo dużą przewagą punktową (549 punktów różnicy) nad pozostałymi mediami, w tym nad kolejną w zestawieniu – "Gazetą Wyborczą".

W centrum uwagi katastrofa...

W maju 2010 roku media powoływały się na TVN24 głównie w odniesieniu do informacji związanych z katastrofą pod Smoleńskiem. Przede wszystkim cytowano uzyskane przez dziennikarzy TVN24 informacje dotyczące zapisu z czarnych skrzynek Tupolewa, potwierdzające obecność w kokpicie osoby nie należącej do ścisłej załogi samolotu.

Za TVN24 podawano też bieżące ustalenia dotyczące terminu ogłoszenia rosyjskiego raportu z badania katastrofy oraz publikowano transkrypcję rozmów z ostatnich sekund lotu prezydenckiego samolotu. W mediach szeroko cytowana była również wypowiedź Edmunda Klicha dla TVN24, potwierdzającą obecność gen. Andrzeja Błasika w kokpicie w chwili wypadku.

... i kampania wyborcza

Jedna trzecia powołań dotyczyła kampanii prezydenckiej oraz rankingów i sondaży związanych z wyborami. Media chętnie publikowały za danymi TVN24 wyniki sondaży oraz… analizowały ich trafność i stopień rzeczywistego odzwierciedlenia preferencji wyborczych Polaków.

W pierwszej piętnastce najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce znalazła się tylko jeszcze jedna stacja telewizyjna - również z rodziny ITI – TVN. W maju zajęła ósmą pozycję (152 powołania).

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24