TVN24 Biznes i Świat: Kłusownictwo - plaga naszych czasów

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatZdaniem ekspertów, w niektórych państwach wybito prawie dwie trzecie populacji słoni zabijanych dla pozyskania kości słoniowej

Ponad 11 tys. gatunków zwierząt na świecie jest zagrożonych wyginięciem z powodu kłusownictwa. W czwartek przywódcy 40 państw rozmawiali w Londynie o tym, jak ukrócić nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Zginąć może jeden na pięć gatunków ssaków, jeden rodzaj ptaka na osiem i jeden gatunek płazów na trzy - głosi przedstawiony w czwartek dokument Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

W 2013 roku afrykańscy kłusownicy zabili ponad 22 tysiące tych zwierząt. Zdaniem ekspertów, w niektórych państwach wybito prawie dwie trzecie populacji słoni zabijanych dla pozyskania kości słoniowej.

Hekatomba

Niebezpieczeństwo czy fakt łamania prawa nie przeraża jednak kłusowników. Znany najbardziej na świecie przemytnik zwierząt Vixay Keosavang z Laosu sprzedał w zeszłym roku rogi nosorożców za 65 tys. dol./kg. Kupił go w RPA za jedną dziesiątą tej ceny.

Kość słoniowa jest cenionym materiałem jubilerskim. Natomiast sproszkowany róg nosorożca uchodzi za środek na potencję.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl