TVN zwiększa przychody i obniża prognozy

Najnowsze

Aktualizacja:
tvnGrupa TVN podała wyniki i zdementowała sprzedaż Onetu

O 6 proc. do 533 mln zł zwiększyły się przychody Grupy TVN w trzecim kwartale 2011 - wynika z komunikatu opublikowanego w czwartek. Z powodu niezrealizowanych strat na różnicach kursowych kwartał zamknął się jednak stratą netto na poziomie 357 mln zł wobec 61 mln zł zysku rok wcześniej. TVN obniżył też prognozę swoich wyników w 2011 roku. Grupa poinformowała jednocześnie, że wbrew doniesieniom, nie zamierza sprzedawać ani Onetu, ani Multikina.

W trzecim kwartale zysk operacyjny Grupy TVN wyniósł 40,1 mln zł i był niższy o osiem proc. niż przed rokiem. O 6,1 proc. do 107 mln zł wzrosła natomiast EBITDA, czyli zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją.

Mniej reklam w wyłączonych telewizorach

Po wzroście w pierwszej połowie tego roku, rynek reklamy telewizyjnej odnotował nieznaczny spadek w trzecim kwartale i spodziewamy się, że czwarty kwartał będzie co najmniej tak samo trudny. (...) W takich warunkach nawet mocna ramówka jesienna nie jest w stanie obronić TVN od wpływu spadku wartości rynku, co odpowiednio zostało odzwierciedlone w naszych zaktualizowanych oczekiwaniach co do wyników tego roku Markus Tellenbach, prezes zarządu Grupy TVN

Zgodnie z nową prognozą TVN, rynek reklamy telewizyjnej w 2011 r. będzie rósł nie ze "średnią" (jak przewidywano do tej pory), ale z "niską" dynamiką. Potwierdziła się za to dynamika rynku reklamy internetowej. W 2011 znajdzie się ona na poziomie "wysokich kilkunastu procent".

Zgodnie z nową prognozą skonsolidowany wskaźnik EBITDA TVN ma wynieść 660-670 mln zł, a nie 680 mln zł. Wpłyną na to też sięgające 20 mln zł koszty korporacyjne związane z planowanym połączeniem platformy 'n' z konkurencyjną Cyfrą+ i reorganizacją segmentu telewizyjnego.

Prognoza dotycząca wzrostu rocznych skonsolidowanych przychodów w 2011 r. została z kolei obniżona z 7 do 5 proc.

Grupa podkreśla że w związku ze zmianą prognozy nie zmienia się polityka dywidendowa. - Przy spodziewanym wzroście wskaźnika wypłaty dywidendy do poziomu 50 proc. skonsolidowanego zysku netto od 2012 – podała spółka.

Onet i Multikino zostają w Grupie

Podczas konferencji prasowej, na której prezentowano wyniki, Markus Tellenbach poinformował też, że TVN nie zamierza sprzedawać Onetu. Według doniesień medialnych Łukasz Wejchert, obecny prezes Onetu i syn Jana Wejcherta, zmarłego założyciela Grupy ITI, do której należy TVN i Onet, sprzedaje część swoich udziałów w ITI po to, by mieć pieniądze na wykupienie Onetu z ITI. - Onet nie jest na sprzedaż, jesteśmy zadowoleni z tego, jak wykorzystuje boom na rynku reklamy. Będzie on częścią Grupy TVN w przyszłości - powiedział Tellenbach.

Z kolei prezes ITI Holdings Wojciech Kostrzewa, poinformował, że nie ma też żadnych planów sprzedaży Multikina. Jak dodał, nie jest wykluczone wprowadzenia go na giełdę, ale nie nastąpi to szybko. - Multikino nie jest na sprzedaż. Mamy opcję IPO, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach, nie ma co myśleć o IPO w najbliższym czasie. Musimy poczekać, aż sytuacja w strefie euro i na świecie będzie bardziej stabilna - mówił.

Cała konferencja prasowa przedstawicieli Grupy TVN (w języku angielskim)

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn