Najnowsze

Tusk: Zmiany w "śmieciówkach", krótsze kolejki do lekarzy, darmowy podręcznik

Najnowsze

[object Object]
Podsumowanie gospodarczych celów rządu na 2014 rokTVN24 BiS
wideo 2/4

Zmiany w sposobie oskładkowania umów "śmieciowych", wprowadzenie darmowych podręczników dla pierwszoklasistów i ogólnopolskiej karty dużej rodziny - takie plany na 2014 roku przedstawił w piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- W 2014 rozpoczniemy prace nad zakończeniem niechlubnej ery "śmieciówek" - zapowiedział szef rządu. - Likwidację rozpoczniemy od zmiany sposobu oskładkowania umów zleceń - powiedział.

Przypomniał, że zgodnie z dzisiejszymi przepisami, gdy jest kilka umów, to oskładkowaniu podlega ta najniższa. - Będziemy uśredniali dochód z umów-zleceń. To nie będzie najniższa umowa-zlecenie. Oskładkowanie będzie takie, jak teraz od pracy minimalnej - zapowiedział Tusk.

Podkreślił, że ze względu na sytuację na rynku pracy rząd będzie ostrożnie przeprowadzał zmiany. "Oskładkowanie pewnych form płatności, form dochodów może mieć negatywny wpływ na rynek pracy" - ocenił.

Premier pytany był przez dziennikarzy, czy rząd planuje wprowadzenie zmian w podatkach, aby realnie nie odczuli spadku w dochodach, gdyby pracodawcy koszty związane z etatami przenosili na pracowników. Szef rząd stwierdził jedynie, że docelowo chce ujednolicenia etatów i ich opodatkowania.

Zasiadanie w radach na celowniku fiskusa

- Będziemy także szukali rozwiązań prawnych i proceduralnych, które spowodują, że zamówień publicznych będą korzystać firmy zatrudniające na umowę o pracę - zapewnił premier. - Chcemy ograniczyć przewagę firm zatrudniających na umowy śmieciowe - mówił. Rząd planuje także oskładkowanie umów z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.

- To jest także odpowiedź na uzasadnione poczucie bardzo wielu ludzi, że to wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest niezasłużoną korzyścią, czy przywilejem - wyjaśnił premier na konferencji prasowej poświęconej planom rządu na 2014 r.

Koniec z kolejkami do lekarzy?

- Rok 2014 będzie rokiem kluczowym, jeśli chodzi o skrócenie kolejek do lekarzy - zaznaczył Tusk. - Chcemy uchronić ludzi od dodatkowych opłat i usprawnić system. (...) Pomysłem nie jest dosypanie pieniędzy do ochrony zdrowia - tłumaczył. Jak dodał, rząd przedstawi konkretne propozycje w marcu.

Skrócenie kolejek do lekarzy
Skrócenie kolejek do lekarzytvn24

- Szczególnie intensywnie będziemy pracowali, jeśli chodzi o kwestie onkologiczne - podkreślił Tusk. Dodał, że objął nieformalny patronat nad tymi pracami. - Myślimy o wprowadzeniu narodowego planu na rzecz walki z rakiem. Jestem po spotkaniu z liderami tych tematów: szefem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Unii Onkologii - ujawnił premier.

Wśród tych pomysłów wymienił także m.in. zniesienie lub ograniczenie limitów na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Podkreślił, zaproponowane rozwiązania będą się mieściły w ramach możliwości finansowych państwa.

Karta dla rodzin wielodzietnych

W 2014 roku rząd będzie chciał także wprowadzić ogólnopolską kartę dużej rodziny z systemem ulg i zniżek.

- Mamy zamiar skumulować doświadczenia z innych państw i naszych samorządów - mówił Donald Tusk. Premier wyraził jednocześnie nadzieję, że w projekt włączą się także podmioty prywatne.

Jego zdaniem doświadczenia innych krajów pokazują, że jeżeli powstaje ogólnokrajowa państwowa karta, dzięki której można korzystać z ulg, to w takie przedsięwzięcie włączają się chętnie m.in. sieci handlowe oraz inne podmioty świadczące usługi.

Ogólnopolska karta dla rodzin wielodzietnych
Ogólnopolska karta dla rodzin wielodzietnychtvn24

- Będziemy także w 2014 roku pracowali nad projektem przyszłościowym w odniesieniu do karty. Mamy na uwadze taką kartę, która będzie mogła być również pewnym narzędziem szeroko pojętej opieki społecznej czy pomocy społecznej - zapowiedział.

Darmowy podręcznik

Premier zapowiedział wprowadzenie od 1 września w szkołach podstawowych darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.

- W miejsce pakietu podręczników, który kosztuje czasami nawet kilkaset złotych, dostarczymy rodzicom bezpłatny podręcznik - zapowiedział premier. Dodał, że do tej zmiany jest już zobowiązane Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konieczna będzie także zmiana ustawy o systemie oświaty.

Tusk: darmowy podręcznik od 1 września
Tusk: darmowy podręcznik od 1 wrześniatvn24

Premier podkreślił, że decyzja ta może wzbudzić emocje wśród wydawców podręczników, ale skorzystają na niej dzieci, które będą miały mniej do dźwigania.

Dzięki tej zmianie podręczniki szkolne nie będą już książkami jednorazowego użytku. - Te podręczniki powinny być własnością szkoły i przekazywane kolejnym rocznikom - zaznaczył Tusk.

- Dzieci, które pójdą w 2015 roku do drugiej klasy, będą włączane w ten sam mechanizm, tzn. w roku 2015 pierwszo- i drugoklasiści skorzystają z bezpłatnych podręczników - mówił.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości