Tusk wysłucha Putina

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Co roku na kilka zimowych dni szwajcarskie Davos staje się światową stolicą gospodarki

Po dwóch latach przerwy premier Polski weźmie udział w dorocznym szczycie ekonomicznym w Davos. Rozpoczynające się w środę spotkanie światowych przywódców, szefów wielkich korporacji i ekonomistów zainauguruje premier Rosji Władimir Putin.

Premier Donald Tusk będzie uczestniczył w pierwszych dwóch dniach szczytu (środa-czwartek). Razem z nim do Davos udadzą się ministrowie spraw zagranicznych i finansów - Radosław Sikorski i Jacek Rostowski. W dwóch ubiegłych latach w Forum nie uczestniczył ani polski prezydent, ani szef rządu.

- To największe gospodarcze spotkanie świata, a teraz szczególnie ważne w czasie kryzysu. Polska musi się jawić jako kraj stabilny i przewidywalny o mocnych fundamentach gospodarczych, z dobrym, odpowiedzialnym rządem. Inwestorzy szukają takich gospodarek. Premier chce im to pokazać - powiedział szef gabinetu politycznego Tuska Sławomir Nowak.

Gaz najważniejszy

Tematem 38. Światowego Forum Ekonomicznego, trwającego od 28 stycznia do 1 lutego, będzie "Świat po kryzysie".

Udział w dorocznym spotkaniu światowych przywódców politycznych, szefów wielkich korporacji, ekonomistów, politologów i publicystów zapowiedzieli liderzy 42 krajów. Przemówienie inauguracyjne wygłosi premier Rosji Władimir Putin. Swój przyjazd do alpejskiego kurortu potwierdzili już m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao.

Rzecznik tej elitarnej konferencji Matthias Luefkens, tłumacząc dlaczego to Putin ją zainauguruje, mówił m.in., że Rosja jest dla wielu krajów czołowym dostawcą nośników energii, a w centrum uwagi zapewne znajdzie się też temat dostaw gazu z Rosji.

Powrót po latach

W ubiegłym roku w Davos zabrakło premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tusk tłumaczył, że jego nieobecność wiąże się z napiętym terminarzem. Zapowiedział wtedy, że w przyszłym roku na pewno pojedzie do Szwajcarii. Kancelaria Prezydenta nie komentowała nieobecności L. Kaczyńskiego.

Dwa lata temu do Davos nie pojechał ani Lech Kaczyński, ani ówczesny premier Jarosław Kaczyński.

W przeszłości co roku do Davos jeździł Aleksander Kwaśniewski, w 2006 był tam ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24