Tusk: Rosyjskie embargo dotkliwe dla polskich eksporterów

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPremier odpowiadał na pytania o rosyjskie embargo

- Dla nas jest ważne, żeby także w tej kwestii utrzymać jednolite i solidarne stanowisko całej Unii, niezależnie od tego, ile poszczególne kraje eksportują wieprzowiny. Wtedy jesteśmy silniejsi - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany na konferencji prasowej o działania Polski po wprowadzeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z całej UE.

Moskwa w końcu stycznia zażądała od UE wstrzymania wystawiania certyfikatów na wieprzowinę wysyłaną do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Rosja jest też drugim odbiorcą polskiej żywności. Według danych resortu rolnictwa w 2013 r. nasze firmy wyeksportowały do tego kraju wieprzowinę za 100 mln euro.

Jak w środę poinformował polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Polska będzie wnioskowała do Komisji Europejskiej o uruchomienie funduszy, by zrekompensować straty przedsiębiorców związane z wstrzymaniem eksportu do Rosji naszej wieprzowiny.

Razem silniejsi

Premier zaznaczył, że Polska cały czas działa "jeśli chodzi o problem wieprzowiny i tzw. afrykańskiego pomoru świń". - Monitorujemy sprawę od wielu miesięcy. Od pierwszych przypadków stwierdzonych na terenie Białorusi, po dzień dzisiejszy, kiedy mamy do czynienia z rosyjskim embargiem. Zaczęło się od Litwy, ale Rosja zdecydowała się - nie wiem czy z powodów polityczny, cz merytorycznych - na embargo na całą Unię Europejską - przypomniał premier.

I dodał: - Ono jest dotkliwie odczuwalne przez polskich eksporterów i dlatego minister Kalemba pracuje właściwie 24 godziny na dobę w tej kwestii - zapewnił.

Szef rządu poinformował, że na temat embarga rozmawiał podczas swojej wizyty na Ukrainie, jak również z innymi przywódcami m. in. krajów bałtyckich.

- Dla nas jest ważne, żeby także w tej kwestii utrzymać jednolite i solidarne stanowisko całej Unii, niezależnie od tego, ile poszczególne kraje eksportują wieprzowiny. Wtedy jesteśmy silniejsi - zaznaczył Tusk.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu