Tusk: przełamaliśmy zagrożenia kryzysowe. Będzie wyższa płaca minimalna

Najnowsze

Tusk: Przełamaliśmy zagrożenia kryzysowe i traktujemy to jako dobry początek TVN24 BiS
wideo 2/3

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej do 1750 zł brutto - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Szef rządu dodał, że to podwyżka wyższa niż zakłada ustawa. - Przełamaliśmy zagrożenia kryzysowe i traktujemy to jako dobry początek - dodał.

Do 1750 złotych wzrośnie płaca minimalna. Rząd Donalda Tuska proponuje, aby podwyżka tej stawki była większa niżeli wynika to z zapisów ustawy. Zgodnie z obowiązującym prawem minimalne wynagrodzenie miałoby wynieść 1731 zł. Zatem różnica to 19 złotych.

Dobry początek

- Pierwszy raz w ostatnich latach proponujemy, aby minimalne wynagrodzenie było wyższe niż zakłada to ustawa. Przełamaliśmy zagrożenia kryzysowe i traktujemy to jako dobry początek - mówi Donald Tusk. Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 zł i wynosi 1680 zł brutto. Przyjęta przez rząd propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia w kolejnym roku powinna zostać do 15 czerwca przedstawiona Komisji Trójstronnej.

Waloryzacja rent

Rząd przyjął ponadto na wtorkowym posiedzeniu propozycję wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku i wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji PAP wynikało, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma być zgodny z ustawowym mechanizmem - będzie odpowiadał średniorocznemu wskaźnikowi inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonym o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. W 2014 roku świadczenie emerytalno-rentowe wzrosły o 1,6 proc.

Ułatwienia dla przedsiębiorstw

Prezes Rady Ministrów stwierdził również, że rząd wprowadzi też ułatwienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą. - Pierwsze ułatwienie jest w skali makro i dotyczy operatorów działających w polskich portach. Zmiany będą dotyczyły kwestii np. rozliczenia VAT-u i kategorii autoryzowanych operatorów. Będą oni mogli korzystać z możliwie korzystnych rozliczeń VAT-owskich co oznacza, że koszty ich obsługi w portach będą zbliżone do najbardziej konkurencyjnych portów w Europie - mówi Tusk. Premier Tusk dodał również, że zmianą, która dotyczy większej liczby osób jest ta dotycząca prywatnego użytkowania samochodów służbowych przez przedsiębiorców. - Chcemy wprowadzić jednolity, umiarkowany jeśli chodzi o wysokość ryczałt . Mam nadzieję, że skończą się kłopoty ludzie i omijanie prawa, bo będzie to relatywnie niski ryczał - twierdzi Tusk.

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS