Tusk: Obniżamy progi ostrożnościowe. To dobrze wpłynie na reputację Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSTusk: Obniżamy progi ostrożnościowe. To dobrze wpłynie na reputację Polski

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o finansach publicznych. Zakłada on obniżenie progów ostrożnościowych relacji długu do PKB o 7 proc. - To najbardziej pożądany, z punktu widzenia finansów publicznych, efekt zmian w OFE - uważa premier Donald Tusk.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zakłada, że przewidziane w niej tzw. progi ostrożnościowe związane z stabilizującą regułą wydatkową spadną o 7 pkt proc. Tym samym próg na poziomie 55 proc. PKB zostanie zastąpiony progiem 48 proc., a próg 50 proc. PKB - progiem 43 proc. Propozycje przygotowane przez MF związane są z przeprowadzoną ostatnio zmianą w systemie emerytalnym, która skokowo zmniejszyła poziom długu publicznego.

Efekt reformy OFE

- Zdecydowaliśmy o obniżeniu progów ostrożnościowych. To najbardziej pożądany, z punktu widzenia finansów publicznych efekt zmian reformy emerytalnej, zmian w OFE. Chodziło to, aby jednym z efektów zmian w OFE były także większe rygory na rzecz oszczędzania i dyscypliny finansowej. Aby nikt nie pomyślał, że pieniądze z OFE są do wydania. Te pieniądze służą między innymi do tego, aby państwo dziś i w przyszłości nie mogło się nadmiernie zadłużać - wyjaśnia Prezes Rady Ministrów.

Donald Tusk uważa, że zmiany korzystnie wpłyną także na reputację finansową Polski na arenie międzynarodowej. - Obniżamy nasze progi o siedem procent. To bardzo dużo. Oznacza to, że Polska będzie jednym z najbardziej zabezpieczonych, w całej Europie, państw przed nadmiernym zadłużaniem. Ten projekt dobrze wpłynie na finansową reputację Polski - mówi Tusk.

Rząd obniży progi ostrożnościowe? Jest projekt TVN24 BiS

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS