Tusk leci wzmacniać unię gospodarczą

Najnowsze


Już dziś o 15 rozpoczyna się w Brukseli dwudniowy szczyt przywódców 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Będzie on poświęcony wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej oraz sposobom przywrócenia wzrostu gospodarczego w Europie. Z Polski na szczyt przyleci premier Donald Tusk.

Podstawą do debaty na szczycie o zacieśnianiu integracji strefy euro będzie raport przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, napisany we współpracy z szefem Komisji Europejskiej, szefem eurogrupy i prezesem Europejskiego Banku Centralnego.

Zawiera on m.in. pomysły unii bankowej i fiskalnej, w tym wzmocnienie kontroli nad budżetami narodowymi przez Brukselę (jak chce Berlin) oraz perspektywę częściowego uwspólnotowienia długu państw euro w średniej perspektywie (jak chce Paryż). Te propozycje są przedmiotem podziałów w UE, poza tym niektóre z nich wymagają zmiany unijnego traktatu. W programie szczytu jest także nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-20. Spotkanie z Schulzem Przed szczytem UE o godz. 13.30 w ambasadzie czeskiej przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. W godzinach 11.30-15 odbędzie się też szczyt Europejskiej Partii Ludowej; spotkają się premierzy z 16 krajów, w których rządzą siły polityczne związane z EPL, szefowie najważniejszych instytucji europejskich, władze partii.

Autor: jak/tr / Źródło: PAP