Najnowsze

Tusk będzie przekonywał Rompuya do unii energetycznej

Najnowsze

Tusk: unia energetyczna będzie miała sens jeśli uda się do niej włączyć Ukrainę
tvn24Tusk: unia energetyczna będzie miała sens jeśli uda się do niej włączyć Ukrainę

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy ma spotkać się 23 kwietnia w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem - wynika z opublikowanego w środę kalendarza szefa Rady. Jak wskazują źródła dyplomatyczne, tematem rozmowy ma być unia energetyczna.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w środę, że "w najbliższych dniach planowane jest spotkanie pana premiera z Hermanem van Rompuyem". Natomiast - zastrzegła - sytuacja dotycząca Ukrainy jest tak dynamiczna, że nie może potwierdzić konkretnego dnia spotkania.

Wspólne interesy?

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o zależności UE od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu UE Komisja Europejska ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne Unii i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty. Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

Co zakłada unia?

Wymienione przez premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej). Mają to być elementy stanowiska, jakie Polska będzie prezentować w ramach przygotowań do ogłoszenia w czerwcu przez Komisję Europejską kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE.

Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukraina
Tusk: W UE powstaje unia energetyczna. Jej częścią musi być Ukrainatvn24

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości