Turystyka kołem napędowych unijnej gospodarki

TVN24 Biznes

sxc.huEuropejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej

Turystyka jest tą gałęzią gospodarki, która najlepiej oparła się kryzysowi. Korzystne trendy w tym sektorze utrzymają się w 2014 r., a turystyka pozostanie kołem napędowym wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego w czwartek badania Eurobarometru.

Europejczycy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, ale też najczęściej pozostają w obrębie Unii Europejskiej. W 2013 roku 38 proc. mieszkańców UE spędziło urlop w innym kraju unijnym; o 5 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim.

Wyjazdy na wakacje

Zyski sektora turystycznego rosną od wielu lat; spadki nastąpiły tylko po zamachach we wrześniu 2001 roku oraz w latach kryzysu finansowego 2008-2009. "Każdy rok od 2010 był rokiem rekordowym" pod względem dochodów tej branży - głosi raport Eurobarometru. W 2013 roku 45 proc. wszystkich turystów, którzy zatrzymali się w hotelach i innych ośrodkach turystycznych w UE, to cudzoziemcy z innych krajów Unii. W Polsce w roku ubiegłym zagraniczni goście stanowili 20 proc. wszystkich turystów. Najwięcej cudzoziemców spędziło wakacje w Chorwacji (92 proc. turystów), Grecji (79 proc.), Austrii (71 proc.) i na Litwie (70 proc.). Najsłabiej w tych statystykach wypadła Rumunia, gdzie cudzoziemcy stanowili tylko 18 proc. osób na wakacjach. W sumie w 2013 roku w hotelach, ośrodkach wczasowych, hostelach etc. w całej Unii turyści spędzili 2,6 mld nocy.

Czołowa piątka

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej podaje, że "czołowa piątka najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w Unii Europejskiej pozostaje bez zmian od roku 2012. Są to: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy i Austria. (...) Mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Grecji i Włoch w największym stopniu skłaniają się do krajowych wakacji, podczas gdy Luksemburczycy i Belgowie przodują w wyjazdach do innych państw UE". "Proporcja Europejczyków wybierających się na wakacje niezależnie od czynników ekonomicznych jest zróżnicowana – od 10 proc. wśród Greków do 75 proc. Austriaków" - głosi komunikat KE. Trendy te mają się utrzymać, co - jak skomentował badanie Eurobarometru komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani - stanowi "wyjątkowe osiągnięcie sektora turystycznego, który jest w dalszym ciągu lokomotywą gospodarczej odnowy Unii Europejskiej".

Wybierając się na wakacje z biurem podróży, warto pamiętać o sprawdzeniu jego wiarygodności.

26.10 | Wakacje 2014 tylko na własne ryzykoFakty TVN

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu