Turyści rezygnują z Grecji

Najnowsze

Aktualizacja:

W Grecji powstał turystyczny sztab kryzysowy. Powód? Zagraniczni turyści zaczynają omijać ten kraj. Blisko 20 tysięcy hotelowych rezerwacji zostało anulowanych od chwili ogłoszenia przez rząd programu oszczędnościowego - podano w Atenach.

Jak oceniają greckie władze, straty z tego tytułu sięgają juz kilkunastu milionów euro. Turystyka jest ważną gałęzią greckiej gospodarki, wytwarzającą 17 procent Produktu Krajowego Brutto.

Jednak ostatnie tygodnie, gdy w świat idą obrazy telewizyjne przedstawiające masowe protesty wobec rządowego programu oszczędności budżetowych, często połączone z aktami przemocy, najwyraźniej zniechęcają zagranicznych turystów do przyjazdu.

Agencja AFP w swej depeszy przypomina, że w ostatnich dniach trzy osoby zginęły w jednym z banków w pożarze wznieconym w trakcie demonstracji, zaś tysiące turystów utknęło w ateńskim porcie lotniczym w czasie strajku generalnego. Dodaje też, że kolejny strajk został zapowiedziany na 20 maja.

Zrzeszenie EXA, grupujące właścicieli hoteli z obszaru Aten i okolic, podało, że suma rezygnacji z zarezerwowanych wcześniej pobytów sięgnęła 20 tysięcy.

Źródło: AFP