Turkmeński gaz nie płynie do Rosji

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24W Turkmenistanie wybuchł gaz

W Turkmenistanie wybuchł gazociąg. Eksplozja, do której - jak podano - doszło "w wyniku wypadku", uszkodziła linię przesyłową, co spowodowało wstrzymanie dostaw paliwa do Rosji - informuje agencja Reuters, powołując się na źródło w sektorze energetycznym Kazachstanu. Jednym z odbiorców turkmeńskiego gazu jest także Polska.

"Dostawy zostały wstrzymane. Trwają prace naprawcze" - cytuje Reuters swoje źródło. Nie wiadomo, gdzie konkretnie i w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia gazociągu, ani jak długo potrwa naprawa. Rzeczniczka rosyjskiego Gazpromu powiedziała, że nie ma żadnych informacji na temat wybuchu.

Ważne źródło paliwa dla Rosji

Turkmenistan jest największym producentem gazu w Azji Środkowej. Rosyjski monopolista Gazprom kupuje do 50 miliardów metrów sześciennych turkmeńskiego gazu rocznie, aby realizować swe zobowiązania eksportowe i pokrywać potrzeby krajowe. Turkmeński gaz jest transportowany rurociągiem, biegnącym przez Uzbekistan i Kazachstan.

Reuters pisze, że bez turkmeńskiego gazu Gazprom nie mógłby na dłuższą metę realizować zobowiązań eksportowych i pokrywać zapotrzebowania krajowego. Na razie jakoś sobie zapewne poradzi, ponieważ spadło zapotrzebowanie na gaz w Rosji i w Europie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24