Trzy razy większy kredyt

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESW kredycie konsumenckim będzie można wziąć teraz trzy razy więcej pieniędzy niż do tej pory

Ważne dla konsumentów zmiany w kredytach. Według przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorcy będą mogli pożyczyć od banku trzy razy więcej niż dotychczas. Jednocześnie będą mieli więcej czasu na wypowiedzenie umowy kredytowej. Zła wiadomość dla bezrobotnych - od teraz wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzać swoich klientów pod względem zdolności finansowej. Do tej pory musiały to robić tylko banki.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami, maksymalna kwota kredytu konsumenckiego ma wynosić 75 tys. euro, tj. ok. 255,5 tys. zł, zamiast obecnych 80 tys. zł. Osoba, która zadeklaruje chęć zaciągnięcia takiego kredytu, będzie mogła odstąpić od niego - bez podania przyczyny - w ciągu 14 dni kalendarzowych. Teraz ma na to tylko 10 dni.

Wszystko będzie jasne

Nowością będzie tzw. Europejski Ujednolicony Formularz Kredytowy. Ma on zawierać takie informacje o kredycie jak: jego koszt, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia. Jak argumentują autorzy założeń, chodzi o to, by klient jak najwięcej wiedział o kredycie, mógł porównać różne oferty i podjąć świadomą decyzję gdzie i jaką pożyczkę zaciągnąć.

Ponadto, przy informacji lub reklamie kredytu konsumenckiego instytucja pożyczkowa będzie musiała podawać nie tylko jego rzeczywistą roczną stopę procentową, ale także inne informacje o wszelkich kosztach związanych z uzyskaniem kredytu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że nowe przepisy będą lepiej chronić interesy kredytobiorców.

Według założeń do projektu zlikwidowany ma być, obowiązujący obecnie, 5-procentowy próg łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów kredytowych. Aby zatem klient mógł wybrać korzystne dla siebie warunki pożyczki, będzie musiał być informowany o wszystkich jej kosztach na obowiązkowym Formularzu Kredytowym.

Każdy musi być zdolny do kredytu

Nowe zasady będą zobowiązane stosować wszystkie instytucje finansowe udzielające kredytów, a więc: banki, SKOK-i, parabanki, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek. Wszystkie one będą miały obowiązek badania zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem mu kredytu. Obecnie muszą to robić tylko banki.

Zasady dotyczące kredytu konsumenckiego wynikają z ustawy z 20 lipca 2002 r. Stanowi ona, że jest to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. na zakup sprzętu RTV, AGD, usług remontowych itp. Z danych UOKiK wynika, że w latach 2007-2008 średnia wysokość kredytu konsumenckiego zaciągniętego przez Polaków wyniosła ok. 5 tys. zł. W 2008 r. instytucje finansowe udzieliły kredytów o łącznej wysokości ponad 76 mld zł.

Założenia do zmian ustawy o kredycie konsumenckim dostosowują polskie przepisy do nowej dyrektywy unijnej w tej sprawie. Mamy na to czas do 11 czerwca 2010 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES