Trzy miesiące dłużej ze starą banderolą?

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCDo kiedy stare banderole na papierosy?

Ministerstwo Finansów chce zarobić na unieważnieniu starych banderol na papierosy - stwierdza "Gazeta Prawna". I przywołuje opinie ekspertów. Kwestią sporną jest termin, do którego można sprzedawać papierosy opatrzone starą banderolą.

Od czasu wprowadzenia nowych znaków akcyzy, stare zachowują ważność jeszcze przez sześć miesięcy. Resort finansów twierdzi, że datą graniczną jest 1 lipca br. Od tego czasu na stare banderole trzeba będzie naklejać tzw. banderole legalizacyjne.

Termin sześciomiesięczny Ministerstwo Finansów liczyło od 1 stycznia 2009 r., od kiedy obowiązuje zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Dlatego termin utraty mocy starych banderol na papierosy ustalono na 1 lipca.

Stare banderole ważne o 3 miesiące dłużej?

Jak się okazuje, resort podając tę informację nie uwzględnił jednak rozporządzenia wprowadzonego razem z nową ustawą akcyzową. "Nowe znaki akcyzy wprowadzono od 1 marca i zachowują one ważność przez sześć miesięcy. W konsekwencji stare banderole są ważne do końca sierpnia" - wnioskują eksperci.

Ministerstwo obstaje pryz swoim stanowisku. Po zapoznaniu się z argumentami ekspertów, w rozmowie z "Gazetą Prawną" urzędnicy z ministerstwa odpowiedzieli, że "stare banderole tracą moc 30 czerwca, bo nowe weszły w życie 1 stycznia".

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: SXC