Trzej pracownicy KGHM z zarzutami. Za "szkody w majątku spółki"

Najnowsze

KGHMKGHM mogło stracić w latach 1996-2007 nawet 35 mln zł

Trzy osoby - pracownicy KGHM Polska Miedź S.A. - usłyszały zarzuty związane z wyrządzeniem w majątku spółki szkody w wysokości ponad ćwierć miliona złotych. Sprawę wraz z opolską prokuraturą od trzech lat wyjaśnia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Chodzi o nieprawidłowości związane z wdrażaniem wniosków i projektów racjonalizatorskich i wynalazczych. Zgromadzony dotąd materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów trzem osobom - powiedział rzecznik ABW, Maciej Karczyński.

Osiem śledztw, 35 mln zł strat?

Jak poinformował, dwie z tych osób usłyszały zarzuty oszustwa, natomiast trzecia - pomocnictwa. - Sprawa dotyczy szkody w majątku oddziału KGHM Zakładu Górniczego "Polkowice-Sieroszowice". Przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności - zaznaczył Karczyński.

Prokuratura Okręgowa w Opolu sprawdza łącznie osiem wątków śledztwa prowadzonego przez miejscową policję. Wszystkie te wątki miały związek z projektami lub wnioskami racjonalizatorskimi w ramach KGHM. Wątki dotyczyły spraw z lat 1997-2006, a nieprawidłowości miały dotyczyć kwoty 35 mln zł.

- W przypadku trzech z ośmiu rozpatrywanych wątków prokuratura wydała już postanowienia o umorzeniu postępowania - poinformowała prok. Lidia Sieradzka.

Prawdopodobne kolejne zarzuty

Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze pięć i to w związku z jednym z nich postawiono zarzuty trzem osobom. To dwaj pracownicy kadry technicznej oraz pracownik odpowiedzialny za wyliczenia. Pracownicy kadry technicznej usłyszeli zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości - nie mniejszej niż 264 tys. 928 złotych.

Prokurator dodała, że wszyscy trzej podejrzani pracownicy złożyli obszerne wyjaśnienia. - Składanie wyjaśnień trwało kilka dni - powiedziała.

Prokurator zaznaczyła, że śledztwem tym od 2007 r. zajmuje się wydział ds. przestępstw gospodarczych opolskiej prokuratury. Wcześniej sprawę prowadziła prokuratura w Legnicy.

Pozostałe wątki dotyczą nieprawidłowości i potencjalnych przestępstw w Hucie Miedzi Głogów II, Zakładzie Górnictwa Polkowice-Sieroszowice oraz w składowisku Żelazny Most.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KGHM