Trzej Królowie w Trybunale

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Trzej Królowie w Trybunale

PKPP Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej Kodeks pracy - tej, która wprowadziła dzień wolny w święto Trzech Króli.

Przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan poinformowali, że organizacja kwestionuje tryb uchwalenia noweli ustawy. Ich zdaniem znowelizowana ustawa naruszyła m.in. przepisy konstytucji wyrażające zasadę legalizmu (art. 7) oraz zasadę przestrzegania prawa międzynarodowego (art. 9 w związku z art. 91 ustęp 1 i 2 konstytucji).

Lewiatan ocenia negatywnie ustawę wprowadzającą dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, przede wszystkim ze względu na skutki ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Zdaniem PKPP polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie. Organizacja podkreśla, że przez to polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie.

Lewiatan uważa też, że święto ma konsekwencje budżetowe. Jak wyliczyli eksperci Konfederacji, kolejny dzień świąteczny obniża roczną sprzedaż dóbr i usług firm o ponad 4,2 mld złotych, a w związku ze zmniejszeniem wartości produkcji oraz zysków przedsiębiorstw wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o około 370 mln zł.

Nie tylko pracodawcy

Nowelę do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżyć chcą nie tylko pracodawcy, ale także związkowcy z NSZZ "Solidarność". Ich zdaniem, ustawa sprawia, że Polacy muszą pracować... więcej. Nowelizacja kodeksu pracy oprócz wprowadzenia wolnego 6 stycznia znosi bowiem obowiązujący do tej pory zapis, że jeżeli jakieś święto przypada w sobotę, to pracodawca musi udzielić dnia wolnego w innym terminie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24