Trzej Królowie w Sejmie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wypowiedź senatora PO Łukasza Abgarowicza

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiada rekomendowanie klubowi wystąpienie przeciw ustanowieniu nowego dnia wolnego od pracy - święta Trzech Króli. Sejm ma o tym zdecydować na trwającym posiedzeniu.

Chlebowski: jestem gorącym zwolennikiem świętowaniaTVN24

Sprawą ma jeszcze w czwartek po południu zająć się na swoim posiedzeniu klub parlamentarny PO, z udziałem premiera Donalda Tuska: czy wprowadzić wśród posłów partii dyscyplinę klubową, a jeśli tak - to głosować za czy przeciw ustanowieniu Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski zapowiedział już, iż będzie rekomendował klubowi głosowanie przeciw ustanowieniu nowego dnia wolnego od pracy.

Także senator PO Łukasz Abgarowicz przyznał w rozmowie z TVN24, że on sam jest przeciwko ustanawianiu nowego dnia wolnego od pracy. Z jego słów wynika, że klub dyscyplinę w głosowaniu prawdopodobnie wprowadzi.

Prawdopodobnie, ponieważ nadal w tej sprawie nie ma zgodności wśród posłów PO. Zwolennicy święta podkreślają, że jeszcze nigdy w głosowaniu w sprawach sumienia w PO nie było dyscypliny klubowej - a sprawa święta Trzech Króli ich zdaniem do tej kategorii należy.

Pierwsze czytanie projektu na forum Izby zaplanowano na piątek.

Jedno z najważniejszych świąt chrześcijan...

To może skutkować utratą w dochodach państwa nawet w kwocie 4 mld złotych. Grzegorz Dolniak (PO)

Problem powrócił, gdy na ręce marszałka wpłynął obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Liderem społecznej inicjatywy był prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Jak podkreślał, w Polsce do roku 1960 Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Pod wnioskiem podpisało się ponad pół miliona Polaków.

Lewica poprze, ale...

Lewica zawsze popierała i będzie popierała wszelkie prawa pracownicze Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica)

A co z kosztami?

Przeciwnicy ustanowienia jeszcze jednego dnia wolnego od pracy podkreślają zwłaszcza gospodarcze koszty. Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak w rozmowie z TVN24 ocenił, że kosztowałoby to budżet Państwa nawet 4 miliardy złotych.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24