"Trzeba zrobić coś bardzo mocnego i poważnego, co może kosztować"

Najnowsze

PAPTusk spotkał się z PSL ws emerytur

PSL nadal chce, by kobiety mogły wcześniej przechodzić na emeryturę, ma też w tej kwestii nową propozycję. Donald Tusk zaproponował, by ludowcy poszukali możliwości łagodzenia skutków zmian w systemie emerytalnym, szczególnie dla kobiet, w innych ustawach niż rządowy projekt reformy. - Lepiej przeprowadzić reformę, niż skapitulować i za tę cenę miałaby trwać koalicja. (...) Koalicja jest dla mnie bardzo ważna, ale nie jest wartością najwyższą - mówił po spotkaniu premier zapewniając jednocześnie, że jest po nim spokojniejszy.

Tusk przyznał po spotkaniu, że rozmowa z ludowcami była "pikantnym przedsmakiem" przed konsultacjami ws. reformy emerytalnej. Zaznaczył, że wraz z PSL udało się ustalić kilka przestrzeni, w których PO i PSL będą współpracować - dotyczy to reformy emerytur mundurowych i górniczych. - Nie ma także sporu, co do podniesienia wieku emerytalnego, ale PSL mocno akcentuje potrzebę ochrony kobiet w związku z tym, że tutaj wiek emerytalny jest podnoszony mocniej - dodał premier.

"Szukanie formy na kompromis"

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział dziennikarzom, że ludowcy podczas spotkania jednoznacznie zadeklarowali, że nie są przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, popierają też wszystkie propozycje rządowe dotyczące reformy emerytur mundurowych.

Burdy poinformował, że ludowcy zaproponowali podczas rozmowy z szefem rządu, by do 2020 r. podnieść wiek emerytalny kobiet i mężczyzn o dwa lata, co oznacza, że mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat, a kobiety 62 lat. - To jest rozwiązanie na dwie najbliższe kadencje parlamentu czy rządu, a następne rządy mogą podjąć wyzwanie, jeśli chodzi o dalszą część tej reformy po roku 2020 - tłumaczył szef klubu ludowców. Jak dodał, propozycja ta jest "szukaniem formy na kompromis".

Myślę, że za miesiąc będziemy mogli podsumować te wszystkie dyskusje i mam nadzieję, że będziemy mogli też znaleźć rozwiązanie lepsze niż to, co dzisiaj jest na stole. Mamy 29 dni, bo dzisiaj zaczęła się dyskusja na temat tej właśnie ustawy. Mówimy, że chcemy w tej dyskusji brać aktywny udział. Waldemar Pawlak

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zaznaczył po spotkaniu, że propozycja ludowców dotyczy tego, by kobiety miały prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zaznaczył, że to początek konsultacji w sprawie rządowego projektu reformy emerytalnej. - Myślę, że za miesiąc będziemy mogli podsumować te wszystkie dyskusje i mam nadzieję, że będziemy mogli też znaleźć rozwiązanie lepsze niż to, co dzisiaj jest na stole - dodał szef PSL. Również Bury powiedział, że premier i PSL dali sobie czas. - Mamy 29 dni, bo dzisiaj zaczęła się dyskusja na temat tej właśnie ustawy. Mówimy, że chcemy w tej dyskusji brać aktywny udział - powiedział szef klubu ludowców.

Premier spokojniejszy

Z kolei Tusk powiedział, że "na pewno po tym spotkaniu jest spokojniejszy, bo widzi, że myślenie jest bezdyskusyjnie wspólnie". - Mam nadzieję, że zostanie poważnie rozpatrzona propozycja, aby PSL szukało pewnych propozycji łagodzenia tej reformy poprzez inne ustawy, nie dotykające wprost tej reformy, ale w jakiś inny sposób łagodzące jej skutki - zaznaczył premier. Podkreślił, że nie mówił o tzw. emeryturach pomostowych dla matek, ale o rozwiązaniach ułatwiających życie kobietom, szczególnie tym rodzącym dzieci.

Mam nadzieję, że zostanie poważnie rozpatrzona propozycja, aby PSL szukało pewnych propozycji łagodzenia tej reformy poprzez inne ustawy, nie dotykające wprost tej reformy, ale w jakiś inny sposób łagodzące jej skutki. Donald Tusk

Gotowy podjąć ryzyko

- To co dziś PSL ode mnie usłyszało to to, że ja czymś takim nie jestem zainteresowany. To znaczy, że możemy zrobić wspólnie rzeczy ważne dla Polski, do których mamy przekonanie, nawet, jeśli nas to będzie kosztowało i jesteśmy gotowi wspólnie podjąć to ryzyko. Ja to ryzyko jestem gotów podjąć i koalicja jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, ale nie jest wartością najwyższą - powiedział premier.

Możemy zrobić wspólnie rzeczy ważne dla Polski, do których mamy przekonanie, nawet, jeśli nas to będzie kosztowało i jesteśmy gotowi wspólnie podjąć to ryzyko. Ja to ryzyko jestem gotów podjąć i koalicja jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, ale nie jest wartością najwyższą. Donald Tusk

Dodał, że jest pytanie, i zadawało je również PSL , czy cały ciężar reformy powinien brać na siebie obecny rząd, skoro jest ona rozłożona w czasie na 28 lat. - Proponujemy rozwiązania, które będą skutkowały przez najbliższych kilkadziesiąt lat, a cały koszt zapłacimy my, zdajemy sobie z tego sprawę - przyznał Tusk.

"Wierzę w trwałość koalicji"

Z kolei Bury stwierdził, że na negocjacje w sprawie reformy emerytalnej nie powinno się patrzeć w czarnych scenariuszach, które przewidują na przykład rozpad koalicji. - Wierzę w trwałość tej koalicji i w to, że tak jak potrafiliśmy w ostatnich trzech miesiącach budżet trudny dla Polski wspólnie uchwalić, jak udało nam się zbudować kompromis w sprawie składek zdrowotnych rolników, jak PSL poparł trudną ustawę refundacyjną (...), to i tu poszukamy mądrego kompromisu - zadeklarował szef klubu ludowców.

Bury zapowiedział, że w sprawie reformy emerytalnej PSL będzie spotykać się ze środowiskiem kobiet i związkami zawodowymi. Podkreślił, że ludowcy nie poprą jednak propozycji referendum w tej sprawie, którą wysuwa m.in. NSZZ "Solidarność".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP