Najnowsze

Trybunał: Polska musi zezwolić na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie

Najnowsze

sxc.hu | buzzybeeChodzi o samochody sprowadzane np. z Wielkiej Brytanii, które są przystosowane do ruchu lewostronnego

Polska będzie musiała zezwolić na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie zgodzili się z Komisją Europejską, która złożyła pozew przeciwko Polsce - informuje Polskie Radio.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził, że Polska będzie musiała zezwolić na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie. Chodzi o samochody sprowadzane np. z Wielkiej Brytanii, które są przystosowane do ruchu lewostronnego.

Złe przepisy

"Państwa członkowskie nie mogą zabronić rejestracji, wprowadzania do ruchu bądź użytkowania pojazdów, części i oddzielnych zespołów technicznych ze względów związanych z ich konstrukcją, funkcjonowaniem lub układem kierowniczym, jeżeli odpowiadają one wymogom dyrektywy" - wyjaśnia Trybunał Sprawiedliwości. Według sędziów Trybunału obecne przepisy obowiązujące w Polsce uniemożliwiają dostęp do ruchu drogowego pojazdom z kierownicą po prawej stronie - mimo, że są one legalnie produkowane i rejestrowane w innych państwach wspólnoty.

Chodziło o bezpieczeństwo?

Polski rząd przekonywał, że zakaz rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Polska posiłkowała się też statystykami. Te jednak nie przekonały sędziów Trybunału, którzy stwierdzili, że nie ma związku pomiędzy liczbą wypadków, a udziałem pojazdów, które mają kierownicę po prawej stronie.

Autor: msz/ / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | buzzybee

Pozostałe wiadomości