Trwa sprzątanie po kryzysie

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huGospodarka strefy euro wciąż rośnie bardzo wolno

Rozwój czeskiej gospodarki jest znacznie szybszy niż oczekiwały rynki. W trzecim kwartale PKB Czech wzrósł o 1,1 procent kwartał do kwartału. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 procent. Powyżej oczekiwań wzrosła również węgierska gospodarka, a niemiecka wyraźnie zwolniła. Państwa strefy euro nadal powoli dźwigają się z kryzysu.

Czeska gospodarka zaskoczyła wysoką dynamiką dzięki rosnącej produkcji przemysłowej. Fabryki w Czechach przyjmują coraz więcej zamówień, głównie z zagranicy. Według analityków, nagłe ożywienie może skłonić bank centralny w Pradze do szybszego podwyższenia stóp procentowych.

Powyżej oczekiwań wzrosła również węgierska gospodarka. PKB kraju wzrósł o 1,6 procent rok do roku, gdy prognozowano wzrost o 1,1 procent. Również Węgry zawdzięczają wzrost dynamiki rosnącym zamówieniom eksportowym.

Niemcy znów ociężale

Tymczasem tempo rozwoju niemieckiej gospodarki znacznie zwolniło po najbardziej dynamicznym kwartale od zjednoczenia Niemiec. Wstępne dane o PKB Niemiec za trzeci kwartał wskazują na wzrost o 0,7 procent kwartał do kwartału, a taki właśnie prognozowali analitycy.

Federalny Urząd Statystyczny zrewidował w górę dane za II rekordowy kwartał. Od kwietnia do czerwca PKB kraju wzrosło o 2,3 procent kwartał do kwartału. To o 0,1 punktu procentowego więcej niż wcześniej oceniano. Niemiecki rząd prognozował osłabienie dynamiki wzrostu w drugiej połowie roku. W utrzymaniu rozwoju tej największej gospodarki Europy pomaga ożywienie handlu zagranicznego i lepsze nastroje konsumentów.

Strefa euro ledwie się czołga

Tymczasem gospodarka strefy euro idzie do przodu, ale bardzo powolutku. Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w III kwartale 2010 roku o 0,4 proc. kwartał do kwartału. Analitycy oczekiwali wzrostu PKB o 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w III kwartale 2010 o 1,9 proc. Tu spodziewano się wzrostu PKB właśnie o 1,9 proc.

Produkcja spadła

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła natomiast o 0,9 proc. we wrześniu 2010 roku miesiąc do miesiąca, po wzroście w sierpniu o 1,1 proc. - poinformował w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu produkcji o 0,2 proc.

Rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła zaś o 5,2 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 7,1 proc. W sierpniu wzrost produkcji rok do roku wyniósł 8,4 proc.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu