Trwa licytacja o przejęcie ABN AMRO

Najnowsze


Grupa banków skupionych wokół Royal Bank of Scotland (RBS) złożyła ofertę kupna holenderskiego banku ABN AMRO za 72 mld euro. To odpowiedź na propozycję brytyjskiego banku Barclays, który za przejęcie ABN AMRO oferuje prawie 70 mld euro.

RBS wraz ze swoimi kontrahentami, hiszpańskim bankiem Santander i belgijskim Fortisem, zaoferowali kupno ABN AMRO za 72 mld, lub przejęcie akcji tego banku po 39 euro za każdą z nich. Jednocześnie RBS postawił jeden warunek zakupu. ABN AMRO nie może pozbyć się swojego amerykańskiego oddziału, LaSalle, na rzecz Bank of America. Na wieść o tej ofercie notowania holenderskiego banku na giełdzie w Amsterdamie skoczyły o 4 proc. Jedna akcja kosztowała 36.41 euro. Wielu analityków twierdzi, że starającemu się dotąd o kupno holenderskiego banku, Barclays'owi, trudno będzie odpowiedzieć na ten ruch konkurencji. Z drugiej strony, analitycy biznesowi BBC twierdzą, że ABN AMRO nie wstrzyma sprzedaży LaSalle. Poza tym Holendrzy traktują ofertę RBS jako przykład tak naprawdę wrogich działań, a nie poważną ofertę biznesową. Nie wiadomo zatem, czy kierownictwo ABN AMRO zgodzi się na przejęcie przez RBS.

Według oferty przedstawionej dotąd przez Barclays'a w wyniku fuzji miałby powstać bankowy gigant z 47 milionami klientów i rzeszą 220 tysięcy pracowników. To dawałoby mu drugą pozycję na rynku europejskim, za HSBC, i piątą na światowym. Barclays i ABN AMRO planowały się połączyć w czwartym kwartale bieżącego roku. Po połączeniu nowy bank miał być wart 140 mld euro.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN