Transakcja za 10 miliardów euro

Najnowsze

Aktualizacja:
fot. Markus Goetzke Commerzbank AGSiedziba Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem

Grupa Allianz sprzedaje Commerzbankowi swoją perłę w koronie: Dresdner Bank zmieni właściciela za 9,8 miliarda euro. To największa od 2001 roku transakcja w branży finansowej Niemiec. W jej wyniku pracę straci 9 tysięcy osób.

Największa od 2001 roku transakcja w branży finansowej Niemiec oznacza powstanie największego niemieckiego banku pod względem liczby klientów oraz drugiego pod względem aktywów (największe ma Deutsche Bank).

W pierwszym etapie fuzji Commerzbank przejmie 60,2 procent akcji zakupionej spółki, a w drugim - resztę. Transakcja ma zostać zakończona do końca 2009 roku. Allianz pozostanie największym akcjonariuszem nowego Commerzbanku z 30 procentami udziałów.

W wyniku fuzji zlikwidowanych zostanie 9000 pełnoetatowych miejsc pracy, w tym 2500 za granicą. Jak poinformował Commerzbank, redukcje mają zostać przeprowadzone tak, by "zminimalizować skutki socjalne". Oba banki zatrudniają obecnie łącznie 67 tysięcy osób.

Obie instytucje posiadają obecnie w Niemczech 1900 swoich oddziałów, po połaczeniu ma ich pozostać 1200.

W wyniku kryzysu na światowych rynkach finansowych Dresdner Bank poniósł straty obciążające spółkę na sumę około 3 miliardów euro.

Założony w 1870 roku Commerzbank jest drugim co do wielkości bankiem w Niemczech. W Polsce jest głównym udziałowcem BRE Banku. Z kolei Dresdner Bank funkcjonuje w Polsce pod swą własną nazwą.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot. Markus Goetzke Commerzbank AG