TP SA znów zarobiła mniej

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24TP SA z mniejszym zyskiem

Kurczą się zyski Telekomunikacji Polskiej. W pierwszym kwartale roku spółka zarobiła na czysto 189 mln zł. To o 1/3 mniej niż rok wcześniej. Telekom, chociaż wskazuje zagrożenia, to patrzy jednak w przyszłość z optymizmem i zwraca uwagę na rozpoczęte właśnie projekty, które w perspektywie mają przynieść duże pieniądze.

Wynik za pierwszy kwartał jest też gorszy od oczekiwań rynku. Podobnie zresztą, jak kwartał wcześniej. Analitycy spodziewali się prawie 80 mln zł większego zysku za pierwsze trzy miesiące 2011 roku.

Zysk operacyjny w I kwartale wyniósł 367 mln zł wobec 474 mln zł rok wcześniej i wobec 433 mln zł konsensusu. EBITDA spadała o 5,3 proc. do 1,345 mld zł i wobec 1,364 mld zł konsensusu. Marża EBITDA wyniosła 36,1 proc. wobec 36,7 proc.

Zagrożenia i szanse

W raporcie dotyczącym wyników spółka zwraca uwagę, że w kolejnych kwartałach jej wynikom może szkodzić nasilająca się konkurencja na rynku telekomunikacyjnym. Duże znaczenie może też mieć porozumienie operatorów z regulatorem. W zamian za obniżenie stawek MTR, czyli opłat za rozmowy abonentów między sieciami, operatorzy mieliby inwestować w infrastrukturę.

Są też jednak jasne perspektywy - W drugim kwartale przewidujemy działania na rzecz przyspieszenia wzrostu w segmencie usług dostępu do internetu, m.in. poprzez wprowadzenie nowych opcji z prędkością 40 Mb/s i wyższą oraz, we współpracy z TVN, najlepszego pakietu telewizyjnego w Polsce. Uzyskaliśmy zgodę UOKiK na współkorzystanie z sieci mobilnej z Erą, co otwiera drogę do realizacji projektu, który w przyszłości przyniesie nam wymierne korzyści - mówi prezes Maciej Witucki cytowany w komunikacie.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24