TP SA sprzedała spółkę Emitel

Najnowsze

Aktualizacja:
EmitelEmitel i jego maszty zmieniają właściciela

Należąca do Telekomunikacji Polskiej spółka Emitel sprzedana za 1,7 mld złotych. Nabywcą jest fundusz inwestycyjny Montagu. Emitel to dochodowa, największa w Polsce firma, zajmującą się emisją sygnału radiowego i telewizyjnego.

Emitel świadczy usługi rozsiewu sygnału na rzecz stacji radiowych i telewizyjnych. Właśnie realizuje projekt cyfryzacji telewizji naziemnej, uruchamiając kolejne nadajniki.

TP SA nie ukrywała, że zamierza pozbyć się Emitela, żeby skupić się na swojej podstawowej działalności - czyli transmisji danych i głosu.

Nabywcą jest spółka zależna od Montagu - funduszu private equity, którego częściowym właścicielem jest bank HSBC. Do finalizacji transakcji potrzebna jest zgoda urzędu antymonopolowego.

"Dodatni wpływ na zysk brutto Grupy TP w 2011 r. wyniesie około 1,2 mld zł" – napisała TP w komunikacie o zawarciu transakcji.

"To pierwsza bezpośrednia inwestycja Montagu w Polsce i druga inwestycja w Europie Środkowowschodniej. Emitel świadczy usługi niezbędne dla odbiorców w atrakcyjnych i wzrostowych segmentach rynku. W oparciu o jego dotychczasową, efektywną działalność, planujemy rozwijać usługi dla nadawców i operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Chcemy wspierać doświadczony zespół menedżerski spółki w dalszym rozwoju Emitela, jako niezależnego operatora infrastruktury radiowo-telewizyjnej oraz telekomunikacyjnej w Polsce" – stwierdził Michał Chałaczkiewicz, partner Montagu odpowiedzialny za inwestycje funduszu w naszej części Europy.

- Ostateczna cena za Emitela jest zaskakująco wysoka i w krótkim terminie jest to bardzo dobra informacja dla TP. Teraz najważniejsza kwestia, to co operator zrobi z tymi pieniędzmi. Przeznaczenie ich na dywidendę mogłoby powiększyć jej wartość o 0,50 zł na akcję – tak na gorąco informację komentował dla "Pulsu Biznesu" analityk DM BZ WBK Paweł Puchalski.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Emitel