TP SA nie zapłaci 339 mln zł kary

Najnowsze

TVN24Wyrok sądu jest prawomocny

Sąd Apelacyjny podtrzymał uchylenie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawie 339 mln zł kary, którą w 2007 roku na TP nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej.

UKE nałożył na TP prawie 339 mln zł kary w lutym 2007 roku m.in. za to, że spółka nie ustalała cen swoich usług "na podstawie obiektywnych, przejrzystych i niedyskryminujących kryteriów". W kwietniu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uchylił decyzję Urzędu. UKE złożył apelację, ale Sąd Apelacyjny ją oddalił.

Sąd nieprzekonany

Jak podał w komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej, "Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Prezes UKE nie wykazał, że TP S.A. ustaliła koszt pętli lokalnej na potrzeby świadczenia usługi neostrada tp w sposób nieobiektywny, nieprzejrzysty i dyskryminujący. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezes UKE miał jedynie podejrzenia co do naruszenia przez TP S.A. przepisu art. 61 ust. pt. 2 (Prawa telekomunikacyjnego - red.), jednakże nie wykazał zaistnienia tego naruszenia w sposób przekonywujący".

Sąd Apelacyjny podkreślił, że w przypadku takich postępowań to na Prezesie UKE spoczywa ciężar wykazania, że naruszenie, za które kara została nałożona, miało miejsce.

Wyrok jest prawomocny.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24