TP SA chciała 800 mln zł, dostanie 67

Najnowsze

TVN24TP SA należą się pieniądze m.in, za utrzymywanie budek telefonicznych

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał Telekomunikacji Polskiej ok. 67 mln zł dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej w latach 2006 - 2009. Spółka wnioskowała o dopłatę w wysokości ponad 803 mln zł.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla osób niepełnosprawnych.

Taką działalność prowadzi w każdym unijnym kraju jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej UKE w 2006 r. wyznaczył własnie Telekomunikację Polską.

Spółce przysługuje dopłata do poniesionych kosztów, w przypadku, gdy np. podłączanie do sieci nowych klientów lub utrzymywanie budek telefonicznych byłoby dla niej nieopłacalne. W takiej sytuacji do kosztów TP dopłacać mają firmy telekomunikacyjne, których przychód przekroczył 4 mln zł w danym roku. Wysokość udziału w dopłacie nie może przekroczyć 1 proc. przychodów każdej z nich. Kwotę, jaką mają zapłacić poszczególne firmy, ustala prezes UKE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24