Toyota przystała na 16 mln dol. kary

Najnowsze

Aktualizacja:

Toyota nie przyznaje się do winy, ale godzi się zapłacić rekordową karę w wysokości 16 milionów dolarów. Na motoryzacyjnego giganta nałożył ją amerykański rząd. USA oskarżyły Toyotę, że ukrywała problem z pedałem gazu w swoich samochodach przez przynajmniej cztery miesiące.

Amerykańskie przepisy wymagają, aby producent powiadomił władze federalne o problemach z bezpieczeństwem użytkowania swych pojazdów w ciągu pięciu dni.

Toyota: nie ukrywaliśmy problemu

Federalna Administracja ds. Bezpieczeństwa Transport (NHTSA) na początku miesiąca nakazała Toyocie zapłacić karę w wysokości 16 milionów dolarów.

Toyota mogła odrzucić grzywnę, ale w przypadku odmowy jej zapłaty, sprawa trafiłaby do sądu. Koncern zgodził się zapłacić rekordowe odszkodowanie, ale zaprzeczył, jakoby ukrywał usterki swoich samochodów.

Toyota przyznała jednak, że "mogłaby lepiej podejść do rozwiązania problemu".

Miliony aut do naprawy

Japoński koncern od jesieni 2009 roku wezwał do naprawy na całym świecie prawie 9 mln samochodów, w tym 6 mln w USA.

To kolejny przypadek, gdy NAHTSA ukarała motoryzacyjny koncern. W 2004 r. na General Motors nałożyła grzywnę w wysokości 1 mln dolarów "za zbyt opieszałą decyzję odwołania do naprawy 600 tys. jego samochodów". Chodziło wówczas o niesprawne wycieraczki.

Źródło: BBC News