Tor wodny dla żeglarzy za 8,5 mln zł połączy jezioro Jamno z Bałtykiem

Najnowsze

www.cit.mielno.plObejście Kanału Jamneńskiego ma powstać po zachodniej stronie tego obiektu

Żeglowne obejście kanał za 8,5 mln zł połączy podkoszalińskie jezioro Jamno z Bałtykiem. Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie ogłosił przetarg na jego budowę. Dzięki obejściu Koszalin zbuduje marinę na południowym brzegu jeziora.

Termin składania ofert wyznaczono na 7 kwietnia. Inwestycja, jak informuje ogłoszenie, ma być finansowana unijną dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz pieniędzmi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Inwestycja będzie realizowana etapami. Całość prac ma zostać zakończona do 30 października br.

Wartości projektu w ogłoszeniu nie podano, ale jak informował 8 lutego br. na konferencji prasowej w Koszalinie szef zarządu melioracji Tomasz Płowens, koszt inwestycji oszacowano na 8,5 mln zł.

Sztormy niestraszne

Obejście Kanału Jamneńskiego ma powstać po zachodniej stronie już istniejącego połączenia. Tor dla żeglugi jachtowej będzie miał ok. 200 m długości, 6 m szerokości i 3,5 m głębokości. Obejście ma się zaczynać mniej więcej na wysokości oddanych do użytku w listopadzie ub.r. wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim i kończyć za drogą powiatową Unieście – Łazy, na której zbudowany zostanie most zwodzony o długości niemal 12 metrów.

Na torze zostanie umieszczona śluza regulująca poziom wody. Wejście będzie zabezpieczone szandorami, czyli specjalnymi zamknięciami, które odetną tor od jeziora podczas sztormu.

Raj dla żeglarzy

Jezioro Jamno jest jednym z największych w Polsce zbiorników wodnych pod względem powierzchni, która mieści się w granicach 2205–2239 ha. Władze Koszalina planują budowę mariny przy południowym brzegu jeziora, które znajduje się administracyjnych granicach miasta. Żeby marina mogła funkcjonować, potrzebne jest obejście dla jachtów istniejącego Kanału Jamneńskiego o długości 366 m. Kanał ten służy głównie do odprowadzania znacznej ilości wody spływającej z terenów przyległych i nie jest przystosowany do żeglugi.

Autor: rf/klim/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.cit.mielno.pl