To one nadają światu ton

Najnowsze

Aktualizacja:
EPA/Agencia Brasil/U.S. Federal-GovermentLiderki rankingu "Forbes'a"

Angela Merkel została wybrana najbardziej wpływową kobietą świata przez magazyn "Forbes". Na drugim miejscu tegorocznego zestawienia jest amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, a na trzecim prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Niemiecka kanclerz pozycję liderki rankingu zawdzięcza przewodzeniu Europie w bardzo ciężkich ekonomicznie czasach. Amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton doceniono za sprawne działanie w obliczu arabskich rewolucji i przecieków WikiLeaks. Z kolei Dilma Rousseff miejsce na podium zawdzięcza temu, że jest pierwszą kobietą na czele największej latynoamerykańskiej potęgi gospodarczej.

Moc kobiet

Na czwartym miejscu znalazła się prezes PepsiCO U.S. Indra Nooyi, która zarządza wartym 60 mld dol imperium napojów. Piąta w zestawieniu jest dyrektor operacyjna portalu społecznościowego Facebook Sheryl Sandberg, która przygotowuje pierwszą ofertę publiczną portalu wycenianą na 100 mld dol. Pierwsza dama USA Michelle Obama, która była liderką zeszłorocznego zestawienia, w tym roku znalazła się na miejscu ósmym.

Magazyn wyliczył, że kobiety z jego "listy 100" mają średnio 54 lata i zarządzają łącznie sumą 30 bln dol. Najmłodsza z nich - Lady Gaga (11. miejsce) ma 25 lat, a najstarsza - królowa Elżbieta (49. miejsce) - 85.

- Nasza lista odzwierciedla różnorodne i dynamiczne drogi do władzy współczesnych kobiet, niezależnie od tego, czy chodzi o kierowanie narodem, czy określanie najważniejszych spraw naszych czasów - mówi Moira Forbes, prezes i wydawca "ForbesWoman".

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Agencia Brasil/U.S. Federal-Goverment