To ona pokieruje PGNiG

Najnowsze

Aktualizacja:

Grażyna Piotrowska-Oliwa będzie od 19 marca kierować Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Zadecydowała dziś o tym Rada Nadzorcza spółki. Piotrowska-Oliwa w przeszłości była m.in. prezesem Orange, a obecnie zasiada w zarządzie Orlenu. Co ciekawe jest także klasycznie wykształconą pianistką.

"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA ("PGNiG", "Spółka") informuje, że Rada Nadzorcza PGNiG na posiedzeniu w dniu 7 marca 2012 roku powołała z dniem 19 marca 2012 roku panią Grażynę Piotrowską-Oliwę na stanowisko Prezesa Zarządu PGNiG S.A., na wspólną kadencję upływającą z dniem 13 marca 2014 r." - napisano w komunikacie spółki. Grażyna Piotrowska-Oliwa jest obecnie członkiem zarządu PKN Orlen, ale już zapowiedziała, że zrezygnuje z tej funkcji w momencie objęcia prezesury w PGNiG.

Prezes po Akademii Muzycznej

Piotrowska-Oliwa jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie, INSEAD Executive MBA. Ponadto odbyła m.in. szkolenie z planowania strategicznego (Queens University, Kanada), ukończyła kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, kurs dla doradców inwestycyjnych (Centrum Prywatyzacji), kursy makroekonomiczne i finansowe (London School of Economics).

Kobieta sukcesu

W latach 1997 - 2001 pracowała w ministerstwie skarbu państwa na stanowisku naczelnika wydziału funduszy kapitałowych i naczelnika wydziału spółek strategicznych oraz instytucji finansowych. Pracowała też w Telekomunikacji Polskiej na stanowisku dyrektora departamentu współpracy z regulatorem (2001-2006), dyrektora wykonawczego ds. strategii, rozwoju i oferty hurtowej (2006-2007). W okresie od marca 2007 r. do września 2009 r. była prezesem zarządu PTK Centertel (operatora sieci komórkowej Orange).

W marcu 2011 r. została powołana przez radę nadzorczą PKN Orlen na stanowisko członka zarządu ds. sprzedaży, które objęła w czerwcu 2011 r. Od 1 listopada 2011 r. pełni funkcję przewodniczącej rady nadzorczej Orlen Deutschland.

Od kwietnia 2007 r. jest wiceprezydentem Pracodawców RP. Była również członkiem rad nadzorczych m.in. Funduszu Górnośląskiego w Katowicach, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, PZU oraz ABC DATA.

W grudniu 2011 r. rezygnację z funkcji prezesa PGNiG złożył Michał Szubski. Jak tłumaczył, podstawowym motywem rezygnacji było niezatwierdzenie przez URE taryfy PGNiG na 2012 r.

Źródło: PAP