Najnowsze

To dopiero budżetowa dziura: 1,75 biliona dolarów

Najnowsze


Deficyt w tegorocznym budżecie wyniesie 1,75 miliarda dolarów i będzie największy od czasów II Wojny Światowej. - Musimy go zwiększyć do tego poziomu, aby pomóc gospodarce - tłumaczy urzędujący od miesiąca prezydent USA Barack Obama i proponuje kolejne 750 mld dol. na ratowanie systemu bankowego.

Dopiero co Barack Obama obiecywał zmniejszenie deficytu budżetowego o połowę w ciągu czterech lat. Na razie jednak dziura budżetowa USA powiększa się w geometrycznym tempie.

W tym roku wyniesie 1,75 biliona dolarów, co jest równe 12,5 proc. amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto. Większa była tylko raz w historii: w czasie II Wojny Światowej, kiedy sięgnęła 21,5 proc. PKB. W ubiegłym roku deficyt wyniósł nieco ponad 400 mld dol.

Deficyt USA ma wynieść w 2009 roku 1,75 bln dolarów. 750 mld dol dodatkowej pomocy dostaną banki, 634 mld dol służba zdrowia, a armia 537 mld dol obama budżet

Na ratunek

Barack Obama zaproponował też kolejną pomoc dla amerykańskiego sektora finansowego, która miałaby opiewać na co najmniej 750 mld dolarów. Podobną kwotą ratował banki były sekretarz skarbu w administracji George'a Busha - Henry Paulson. Do tej pory banki z jego programu otrzymały 350 mld dol.

Anonimowy przedstawiciel Białego Domu zdradził też, że pierwszy budżet Obamy zawiera powołanie 10-letniego funduszu, z którego ma być finansowana reforma służby zdrowia. Opiewa on na sumę 634 miliardów dolarów.

Na siły zbrojne USA w tym roku wydadzą 537 mld dol - 100 mld mniej niż rok temu. Kilkaset miliardów pochłonie też obniżka podatków.

Przejdzie mimo krytyki

Analitycy nie mają wątpliwości, że nowy budżet będzie przedmiotem ostrego sporu, bo podwyższa podatki dla najlepiej zarabiających i zwiększa wydatki na system opieki zdrowotnej kosztem innych wydatków wewnętrznych.

- To nie będzie łagodna przejażdżka - mówi Maya MacGuineas, szefowa ponadpartyjnego Komitetu na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, organizacji wzywającej do ograniczania deficytu budżetowego i reformy najdroższych projektów rządowych.

Przyjęcie budżetu przez Kongres oczekiwane jest na początku kwietnia. Przyjęcie budżetu wydaje się przesądzone, bo Demokraci mają przewagę w obu izbach amerykańskiego parlamentu.

Źródło: Reuters, Bloomberg

Pozostałe wiadomości