To był rok rekordowych debiutów

Najnowsze


To będzie rekordowe 12 miesięcy na pierwotnym rynku giełdowym. Ernst & Young szacuje, że w mijającym roku wartość IPO - pierwotnych ofert publicznych - okaże się najwyższa w historii. Autorzy raportu spodziewają się, że przyszły rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy.

Ernst & Young szacuje, że kwota pozyskana przez spółki z pierwotnych ofert publicznych na całym świecie przekroczy w tym roku 300 miliardów dolarów, ustanawiając nowy rekord.

Taka kwota jest zasługą głównie dobrych wyników w Azji. Tamtejsze wpływy z IPO były najwyższe w historii kontynentu. Największą ofertę na świecie przeprowadził azjatycki Agricultural Bank of China, który pozyskał w ofercie publicznej ponad 22 miliardy dolarów.

W IV kwartale duże debiuty przeprowadziły azjatycki ubezpieczyciel AIA Group oraz powracający na giełdę amerykański gigant motoryzacyjny General Motors. Te trzy IPO łącznie stanowią 25 procent sumy wszystkich tegorocznych debiutów na świecie.

Nieźle jest także w Europie: na Starym Kontynencie w tym roku miały miejsce 223 giełdowe debiuty, czyli o 526 procent więcej niż w roku 2009.

Po jedenastu miesiącach tego roku światowe wpływy z wszystkich 1199 giełdowych debiutów osiągnęły 255,3 miliardów dolarów.

Analitycy Ernst & Young nadal stawiają na Azję. - Tamtejsze rynki są naprawdę silne. To niesamowite, że do listopada przypadło na nie 66 proc. transakcji w tym roku. Nie spodziewamy się, aby to uległo zmianie w 2011 roku – powiedziała przed kamerą telewizji CNBC Julie Teigland, kierująca pionem EMEIA w Ernst & Young.

Źródło: TVN CNBC