Najnowsze

Tłumy chętnych i problemy z systemem. Oddziały ZUS będą pracować dłużej

Najnowsze

Oddziały ZUS w całym kraju będą pracować dłużej, co najmniej do godz. 18.00
Oddziały ZUS w całym kraju będą pracować dłużej, co najmniej do godz. 18.00 TVN24 BiS
wideo 2/3

Co najmniej do godz. 18.00 będą w czwartek czynne wszystkie oddziały ZUS. Apelowała o to Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych po tym, jak coraz więcej Polaków miało problemy ze złożeniem deklaracji m.in. poprzez automaty w ZUS.

Polacy ruszyli do urzędów, by zdecydować, gdzie mają trafiać ich składki emerytalne. Nic dziwnego , bo następna taka okazja będzie dopiero za dwa lata. Dotychczas na OFE zdecydowało się niemal 1,37 mln osób.

Ważny apel

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych alarmowała, że otrzymuje coraz więcej sygnałów o problemach związanych ze złożeniem oświadczenia przez m.in. automaty w ZUS.

"Doszło dziś do zakłóceń pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które utrudniają składanie oświadczeń. Na terenie Warszawy, a więc wielomilionowej aglomeracji niesprawne są tzw. urzędomaty ZUS, przez które ten dokument można złożyć. Otrzymujemy również sygnały, że sprawność strony internetowej ZUS i Platformy Usług Elektronicznych ZUS, poprzez które także można składać oświadczenia uległa ograniczeniu" - informuje IGTE.

Izba przekonywała, że możliwość przekazania woli pozostawienia w OFE części składki emerytalnej została poważnie ograniczona.

Będą pracować dłużej

"Ponieważ niesprawność urządzeń ZUS ma charakter nieoczekiwany, apelujemy o przedłużenie pracy placówek ZUS tak, aby wszyscy, którzy planowali złożyć dziś oświadczenie o chęci przekazywania części składki emerytalnej do OFE, mogli zostać obsłużeni. Jest to prawo osób, które świadomie i aktywnie chcą część swojej emerytury gromadzić w funduszach emerytalnych" - przekonuje Izba.

Po tym apelu decyzją ZUS wszystkie oddziały tej instytucji będą pracować dziś dłużej do godz. 18.00. Co ważne nawet po zamknięciu oddziałów przyszli emeryci będą mogli korzystać z tzw. urzędomatów. Nad maszynami będą czuwali urzędnicy, którzy zadbają, aby automaty się nie popsuły.

Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości